Vücudumuzu Tanıyalım

Gelin bu yazımızda hep birlikte vücudumuzu tanıyalım. Bilgi sürekli yenilenmek, sürekli tazelenmek ister. Eğer bu yazımızda sizlere birazcık bilgi kata bileceksek ne mutlu bizlere.Organ; Organizma içerisinde kendine has görevleri olan vücut aygıtlarına " organ " denir. Yaşamamızı ve üreye bilmemizi sağlayan çok önemli organlarımızda mevcut. Sağlıklı bir hayat yaşayabilmemiz için organlarımıza ihtiyacımız var.
Vücudumuzu Tanıyalım
Kalp; Her şeyin kaynağı olduğu gibi insanında en temel yaşam kaynağı kalptir. Gücün, yaşamın temeli kalptir.

Beyin; His, hareket ve duyguların kaynağı da beyindir. Tüm organların normal bir şekilde çalışabilmesini sağlayan organ yine beyindir. Beynin temel yapısı yumuşak ve beyaz bir renktedir.

Yumurtalık; İnsanlık üremesinde ki büyük rol yumurtalıklara ait. İnsanoğlunun neslinin devam etmesi yumurtalıklar sayesinde sağlanır.

Sinir; Sinirler, beynin hizmetinde çalışan organlardır. Tüm komut beyin tarafından verilir. His, acı, duygu beyinden iletilirken sinirlerden yardım almaktadır. Bir nevi elektrik ileten kablo gibi düşünebiliriz.
Atar ve Toplar Damarlar; Atar damar kalbin hizmetinde çalışır ve hayat gücünü kalpten alarak tüm organlara dağıtır. Toplar damar ise besin kaynaklarını diğer organlara aktarmakta görevlidir. Toplar damar karaciğere hizmet eder.

Böbrek; Böbreğin en temel amacı filtreleme yapmaktır. Kanda ki kirli kanı arındırır ve idrar yoluyla vücuttan atmamızı sağlar... En temel organlar arasındadır böbrek.

Mide; Temel ihtiyacımız olan yiyeceklerin geçici olarak depolandığı yer midedir.
Bağırsak; Bağırsaklar, sindirimi sağlayan önemli organlarımızdandır. Atık güzergahı.

Dalak; Eskimiz kırmızı kan hücrelerini ortadan kaldırarak, yeni kırmızı kan hücreleri oluşturmaya yarar.

Akciğer; Vücut hücrelerinin artık maddesi olarak bilinen akciğer, karbondioksiti vücuttan atmaya yarayan ve yaşam için temel gereksinim olan oksijeni alan organdır.

Vücutta ki tüm organlar birbirine hizmet eder ancak en temelde biz insanlara hizmet etmektedirler. Her birinin ayrı ve özel görevleri mevcut. Tıpkı onların bizim üzerimizde biz sorumlulukları olduğu gibi bizlerinde onlar üzerinde sorumlulukları var. Onlara iyi bakmak en temel sorumluluğumuz. Onlara iyi bakmakta sağlıklı beslenmeden ve sağlıklı yaşam koşullarından geçmektedir. Bir sonraki yazımıza kadar sağlığınıza dikkat etmeniz dileğiyle :)

Yorumlar