ASTIM VE KOAH İLİŞKİSİ NEDİR?

Astım, yinelenen semptomlar, aşırı hava hassasiyeti ve hava yolu tıkanıklığı ile karakterize olan hava geçişinin evrensel, kronik solunum yolları inflamatuar bir hastalığıdır. Hırıltı, uzamış ekspirasyon ve hızlı kalp hızı, ortak özelliklerden bazılarıdır. Astım atağı genellikle sabah ve akşam abartılı olur. Kişi şiddetli durumda morarma yaşayabilir.
ASTIM VE KOAH İLİŞKİSİ NEDİR?
Astım kontrol altına alınabilir, diyet ve alternatif tıpla tedavi edilebilir. Astım belirtileri, nefes darlığı, atak anında nefessizlik, nefes alırken hırıltı, göğüs sıkışması ve ağrı, boğaz ağrısı ve boğazda gıcıklanma, gece öksürükleri, vücutta huzursuzluk ve kalp çarpıntı artışı, zayıflık, mukus üretimi, hapşırma, burun tıkanıklığı, uyku bozukluğu, gözaltında kararmalar, konuşmada zorluk baş ağrısı, burun akışı, terleme, işitme güçleşmesi görülmektedir.

Soğuk Almaktan Ve Kalabalıktan Kaçının

KOAH belirtileri olduğunda, bunları daha da kötüleştiren şeylerden kaçınmak önemlidir. Hava çok soğuk olursa, dışarıda vakit geçirmekten kaçınmalısınız. Soğuk havaya çıkmadan önce bir maske takmalısınız. Özellikle solunum yolu enfeksiyonlarına maruz kaldıysanız kaçınmanız gereken bir başka çevresel tehlike, geniş kalabalıklardır. Solunum yolu enfeksiyonları KOAH semptomlarını kötüleştirebilir.

Stresi Azaltın

Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi, stres yalnızca hava yolu inflamasyonu ve nefes darlığı gibi KOAH semptomlarını daha da kötüleştirir. KOAH'tan muzdarip olursanız, hem zihinsel hem de fiziksel olarak rahatlamak için her gün zaman ayırmalısınız.  KOAH tanısı konan 167 katılımcıya 2015 yılında yapılan bir çalışmada, katılımcıların yüzde 60'ından fazlası, KOAH semptomlarının tetikleyicisi olarak temizlik malzemeleri, parfümler, kokulu mumlar,spreylerden de uzak durmalısınız.

Astım Koah Belirtileri

Mukus üreten öksürük, hırıltılı nefes darlığı, göğüste sıkışma, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara karşı bağışıklığın azalması görülen belirtileridir. Hastalık ilerledikçe, en az faaliyetle bile nefeste zorluk çekilmesi, mavi veya gri renkte olan dudaklar veya tırnaklar, hızlı bir kalp atışı, şişmiş ayak ve ayak bilekleri, kilo kaybı, sık solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülmektedir. KOAH'ın ciddiyeti bir kişinin devam ettiği akciğer hasarının miktarına bağlıdır. Sigara, KOAH'ın ana sebebidir ve KOAH'lı birçok insan sigara ya da duman içmiştir. Sigara dumanı dışındaki akciğer tahriş edicilerinde (kimyasal dumanlar, tozlar veya hava kirliliği gibi) solunum da KOAH'a neden olabilir.

Tipik olarak KOAH, orta yaşlı ve yaşlı erişkinlerde teşhis edilir. Halen, KOAH için tedavi veya hastalığa bağlı solunum yollarını ve akciğerleri onarmanın bir yolu yoktur. Ancak insanlar daha iyi hissedebilir, daha aktif kalabilir ve sürekli tıbbi tedaviyle ve yaşam biçimlerini değiştirerek hastalık ilerlemesini yavaşlatabilir. En belirgin Astım KOAH farkı, astımın kontrol altında tutulabilir, KOAH'ın tutulamaz olmasıdır.

Yorumlar