GEBELİK DÖNEMİNDE ANNENİN YAPMAMASI GEREKENLER

Gebelik anne için hayatındaki yeni bir dönemin başlangıcıdır. Kadın doğum doktorları hamilelik süresini hesaplarken adet kanamasının son gününü hamilelik sürecinin başlangıcı olarak kabul eder. Bu hesaplamada gebelik 40 hafta olarak kabul edilir. Bu süreç bebek için gelişiminin temellerinin atıldığı bir dönemdir. Bu dönemde anne her hareketinde bebeğinin sağlığını düşünmelidir.
GEBELİK DÖNEMİNDE ANNENİN YAPMAMASI GEREKENLER
•    Gebelik sırasında kesinlikle sigara,  alkol,  uyuşturucu ve kafein içeren maddelerden uzak durulmalıdır. Gebenin normal hayatında dikkat ettiği hijyen kurallarına bu dönemde çok daha fazla dikkat etmesi gerekir. Çünkü bu dönemde dışarıdan alınabilecek her hangi bir bakteri önemli enfeksiyonlara neden olabilir. Diş fırçalama konusuna dikkat edilmelidir. Aksi takdirde gebelik döneminde çürüme de artış gözlemlenebilir.

•    Bu dönemde öncelikle anne ilaç kullanımına dikkat etmelidir. Doktoruna danışmadan herhangi bir ilaç kullanımından kaçınmalıdır. Ayrıca doktorun önerdiği ilaçların kullanımına dikkat edilmelidir. Bazı ilaçlar düşündüğümüzden de önemli olmaktadır.

•    Hamilelerin dikkat etmesi gereken diğer bir husus ise beslenmedir. Hamilelikte gebeler süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerine günlük beslenmelerinde yer vermeli, kesinlikle çiğ et barındıran ürünlerden uzak durmalıdır.  Kedi, köpek dışkısı ve çiğ et gibi besinler içinde bebeğe zararlı olacak toksoplazma denen parazitleri taşıyabilir.

•    Hamilelikte rahat vücudu sıkmayan ve gebeye ağırlık yaşatmayacak kıyafetler tercih edilmelidir. Ayakkabı seçiminde gebe topuklu ayakkabılardan kesinlikle kaçınmalıdır. 

Gebelik Döneminde Anneye Öneriler

    Annenin büyük bir efor harcayacağı doğum olayına tam formda girmesi gerekir. Bu yüzden her gün temiz ve açık havada yürüyüş yapılması önerilir. Ancak ağır ve yorucu egzersizlerden kaçınılmalıdır.

    Gebelik döneminin son haftalarında banyoda düşme olaylarına yönelik önlem alınmalıdır. Gebelik boyunca düşünülenin aksine yüzmenin bir sakıncası yoktur. Uzun topuklu ayakkabılar düşme riskini artırdığı için topuklu ayakkabılardan kaçınılması önerilir.

    Cinsel ilişkiden erken doğum riski ya da kanama varsa kaçınılmalıdır. Uzmanlar son 1 ay haricinde cinsel ilişkinin zararlı olduğuna dair bir açıklama yapmamıştır.

    Gebelik döneminde ileri düzeyde kabızlık yaşanabilir. Bu yüzden bu dönemde daha fazla sıvı alınmalı, sebze-meyve tüketimi artırılmalıdır.

Yorumlar