SARIMSAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Merhabalar, bugün sizlerle gerek şifa için gerekse baharat için kullandığımız sarımsağın faydalarından bahsedeceğim. Evet, arkadaşlar var olan, hiçbir şey sebepsiz ve faydasız değildir. Her şeyin bizler için muhakkak bir sebebi vardır. Bu gerek bitkiler olsun gerek sebzeler, hiç fark etmez. Biz insanlar doğayla bir bütün olduğumuz için ruhsal ve fiziksel bir rahatsızlığımız olduğu zaman, bu olumsuz faktörlerin çaresini, doğada rahatlıkla bulabiliriz.
SARIMSAĞIN FAYDALARI NELERDİR?
Bu konuya böyle girmekteki asıl amacım ise sizlere çaresiz hiçbir problemin olmadığını, doğru bir biçimde aktarabilme arzumdur. Şimdi, doğada bulunan ve birçok problemimize çözüm sunan, bir şifa kaynağını ele alacağız. Bu şifa kaynağı “Ne mi?” dersiniz? Elbette ki hepimiz yakından tanıdığı sarımsak. Peki, bugün kaleme alacağımız sarımsağın faydaları nelerdir? Gelin birlikte bir göz atalım.

Sarımsak
Evet, sarımsak tüketen kişilerin bağışıklığı artar. Bunun deneyi laboratuar ortamında uygulanmış ve sonucunda da sarımsağın, kanser hücrelerini öldürdüğü keşfedilmiştir. Hatta bu deney tüplerde yapıldıktan sonra bizzat insanlar üzerinde de uygulanmıştır. Bu deneye göre sarımsağı düzenli bir şekilde tüketenler ile sarımsak kullanmayanlar arasında, çok ciddi sağlık farkları bulunmaktadır.
Sarımsak ve diğer doğal ürünleri tüketenlerde kanser riski, en az %35 azaldığı tespit edilmiştir. Tabi, sarımsağın faydaları bu kadarla bitmiyor. Bununla beraber bir diğer etkisi de ameliyat edilemeyecek kadar durumu ciddi kanser hastalarının 6-7 ay düzenli olarak sarımsak tükettiği takdirlerde, sağlık durumlarında olumlu ciddi farklar gerçekleştiği de görülmüştür.

Sarımsağın faydaları yukarıda bahsettiklerimle sınırlı değil. Onun dışında vücudumuzdaki iltihapları sökücü bir özelliğe de sahiptir. Bu neden uzmanlarımız iltihaplı eklem ve kas sorunu yaşayanlara sarımsak yağı ile o bölgeye masaj yapmalarını öneriyorlar. Ayrıca sarımsak, yüksek tansiyon içinde son derece faydalıdır. Bütün bunların dışında sarımsak kişiye daha iyi deri ve saç kazandırır. Çünkü sarımsağın çildi temizleme gibi özellikleri de vardır.

Özelliklede sivilce problemi yaşayanlara uzmanlarımız sivilcesine sarımsak sürmesini önermiştir. Çünkü bu işlem doğal yollarla ciltte herhangi bir iz bırakmadan sivilceyi yok eder. Ancak bu işlemi uyguladığınız bölgede, size yanma hissi uyandırabilir. Tüm bunların dışında sarımsağın bir diğer faydası da saç dökülmesine iyi gelmesidir. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayanlara sarımsak jeli önerilmektedir.

Yorumlar