CENNET HURMASININ FAYDALARI

Merhabalar, bugün sizlere ana vatanı uzak doğu olan, cennet hurmasından bahsedeceğim. Evet, diğer ismiyle Trabzon hurması olarak da bilinen bu meyveye, özelliklede kış aylarında inanılmaz bir sağlık deposu diyebiliriz. Bu nedenle de uzmanlar, kış aylarındaki meyve menülerinde bu hurmayı mutlaka bulundurmamızı, söylüyorlar.
CENNET HURMASININ FAYDALARI
Bizler için oldukça önem taşıyan bu meyveyi siz okuyucularımıza tüm şifalarıyla birlikte sunmak için bugünkü konumu “Cennet hurmasının faydaları” adlı başlığı altında, dizayn ettim ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. Şimdi dilerseniz anlatımıma zaman kaybı yaşamadan başlamak istiyorum.

Evet, cennet hurmasının faydalarını saymakla bitiremiyoruz. Ancak ben bunların bizler için önem arz eden büyük bir kısmını, sizler için hazırladım. Cennet hurması çok iyi bir A vitamini kaynağıdır ve hepimizin de bildiği gibi kış aylarında A vitaminine, fazlasıyla ihtiyacımız oluyor. Şekerli bir meyve olduğu için cennet hurması adını alan bu meyve, vücudu gençleştirebilen ve kişinin günlük enerjisini fazlasıyla aktif kılan, bir şifa kaynağıdır. Tüm bunlarla beraber cennet hurması; yaşlılığı önler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve aynı zamanda hepimizin korktuğu kanser hastalığının da düşmanıdır.

Cennet hurması, kansere karşı çok güçlü bir meyve olmasıyla birlikte çok iyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca karbonhidrat ve yağ bakımından da fazlasıyla zengindir. Cennet hurması bu özelliği sayesinde, vücut ısısını yükseltir ve soğuk kış aylarını, daha rahat ve daha sağlıklı bir şekilde geçirmemize de yardımcı olur. Evet, tüm bunlarla birlikte cennet hurması çok iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Ancak bu meyveyi, diyabet hastalarının çok dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekiyor. Çünkü cennet hurmasında günlük gereksimim izin %20 sini karşılayabilecek C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca bunlarla beraber yüksek tansiyonu, öneyici bir özelliğe de sahiptir. Kişiyi gün içerisinde tok tutar ve daha rahat hissetmesini sağlar. Mide ve bağırsak sorunu yaşayanlar için ise cennet hurması tüketilmesi gereken birebir meyveler arasında yer alır.

NOT: Cennet hurmasını yüksek şekeri olan hastaların tüketmesi, son derece yanlış bir hamle olur. Çünkü cennet hurması fazlasıyla tatlıdır ve yüksek şekeri olan hastalar için ciddi sorunlar yaratabilir.

Yorumlar