ÇOCUKLARDA GÖZ KAYMASI (ŞAŞILIK) NEDEN OLUR?

Halk dilinde şaşılık olarak bildiğimiz tıp dilinde ise ‘’kayma’’ olarak tanımlanan göz kayması kazalar ve yaralanmalar, göz tembelliği, bunun yanı sıra problemli hamilelik veya doğum esnasında oluşabilecek travmalar, beyin de su toplanması gibi nedenler ile oluşur. Özellikle hipermetrop olarak adlandırılan görme problemi de göz kaymasını oluşturan rahatsızlıkların başında gelir. Göz kayması doğuştan olabileceği gibi daha sonradan da ortaya çıkabilen bir göz problemidir.
ÇOCUKLARDA GÖZ KAYMASI (ŞAŞILIK) NEDEN OLUR?
Yeni doğan bebeklerde yaşanan kısa süreli göz kayması normal olarak değerlendirilir. ‘’Bu kaymalar bebek gelişim süresi içerisinde olağandır’’ diye kabul edilse de mutlaka her bebek üç aydan daha fazla süren göz kayması için uzman olan bir hekim tarafından muayene edilmelidir. Göz kayması içe şaşılık ve dışa şaşılık olmak üzere iki başlık altında incelenir. Yeni doğan bebeklerde yalancı şaşılık diye tabir edilen geçici bir kayma da oluşabilir.

Çocuklarda Göz Kayması  Nasıl  Tedavi Edilir?

Yazımızın girişinde de belirtmiş olduğum gibi bebeklerde ve çocuklarda göz kayması ne kadar erken fark edilirse tedavi de o kadar etkili olur. Genel olarak tedavideki amaç oluşabilecek görme kusurlarını önlemek ve gözdeki kaymayı düzeltmektir. Çocuklarda göz kayma tedavisi gözün kayma nedenine göre belirlenen bir durumdur. Eğer gözdeki kayma görme bozukluğu ile ilgiliyse gözlük kullanımı önerilir.

Göz tembelliğinden kaynaklanan bir durum var ise çeşitli ameliyat yöntemleri uygulanabilir. Aynı zamanda tedavi edilmeyen göz kayması (şaşılık) ileriki yaşlarda önemli bir estetik kusur olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle bebeklik çağında göz kontrollerini aksatmamak gerekir.

Tedavilerden Bazıları Şunlardır

Cerrahi tedavi; Bu tedavi yöntemi genellikle ilerleyen zamanlarda kullanılan bir yöntemdir.
Ortopedik tedavi: Görme ve kayma sorunlarını halletmek için kullanılan bir tedavidir.
 Fakat ameliyat diğer tedavi seçeneklerinden sonuç alınamadığında uygulanır. Bebeklerde tedavi edilmesi en kolay kayma şekli ise, burun yapısı ve göz kapakları oluşumuna bağlı olarak gelişen yalancı şaşılıktır. Doğuştan olan kaymalarda cerrahi erken dönemde operasyon uygulandığında daha kolay sonuç elde edilir.

Yorumlar