DİŞ APSESİ DEYİP GEÇMEYİN

Apse irinli bir diş iltihap birikmesidir. Bu birikinti ölü bakteri ve alyuvarlardan oluşan kötü kokulu ve yoğun bir sıvıdır. Bunun nedeni ise bakterilerin neden olduğu enfeksiyondur. Bu iltihap diş veya diş çevresinde  birikir ve dokunun şişmesine sebep olur. Diş apsesi dişinizin çürümeye başladığı sıralarda müdahale edilmezse bu durum diş eti ve kanınıza karışarak dişinizde apse oluşmasına sebep olur. Diş apsesi daha evvel yapılan dolgunun düşmesiyle birlikte ilk defa çürüyen dişlerde de apse oluşabilir ve ağrısız apse oluşabilmektedir. Diş apsesinin şiddetli diş ağrısından başka belirtileri de gözlemlenmiştir.
DİŞ APSESİ DEYİP GEÇMEYİN
Bu gibi durumlarda şüphelenmeye başladığınız an hemen bir dişçiye giderek tedavi olmanız gerekmektedir. Aksi halde apseniz kötüleşebilir ve bu durum dişinizi kaybetmenize bile sebep olabilir. Diş apsesini önlemek için günde  en az 2 kez dişinizi fırçalamanız ve her 3-4 ayda bir diş fırçanızı değiştirmeniz gerekmektedir. Düzenli olarak diş kontrolüne gitmeli, diş çürümelerine karşı ağız gargarası kullanmanız gerekmektedir.

Diş Apsesinin Belirtileri

Diş apsesinin en belirgin özelliği aniden ve genellikle şiddetli bir şekilde başlayan ağrıdır. Ağrı zamanla artarak çene ve kulak çevresine kadar yayılır. Hatta yüzünüzde şişlik oluşmasına bile sebep olabilir. Apseli bölgeye dokunduğunuzda ağrı artar ve ayrıca ağzınızda kötü bir koku ve tat bırakır. Diğer bir belirtisi ise sıcak ve soğuk içeceklerde dişlerin aşırı hassasiyeti, ateş yükselmesi, halsizlik, yutkunma zorluğu çekme ve uykusuzluk gibi göstergeleri de mevcuttur.

Diş Apsesinin Oluşturan Nedenler

Diş apsesini oluşturan nedenlerin başında diş plaklarında bulunan bakteriler ve bu sebeplerden dolayı oluşan enfeksiyonel sorunlar gelmektedir. Bu bakteriler diş etinde ilerleyerek dişinizde apse gibi rahatsızlıkların meydana gelmesini sağlamaktadır. Apsenin genel nedenlerini birkaç madde halinde sıralayacak olursak:

•    Diş temizliğine özen gösterilmemesi,
•    Bağışıklık sisteminde zayıflık,
•    Zayıflayan dolgular,
•    Dişleri sıkma gibi zararlı alışkanlıklardan dolayı dişlerin zarar görmesi,
•    Çürük diş,
•    Dişlerde oluşan yemek kırıntıları,
•    Şekerli ve karbonhidrad dolu yiyecek ve içecekleri sık tüketmek,
•    Diş minesinde oluşan çatlak ve kırıklıklar.

Yorumlar