İDRAR RENGİ SAĞLIĞINIZ HAKKINDA NELER SÖYLÜYOR?

Günümüzde idrar rengi nasıl olmalı konusu ve idrar renginin bizler için önemi, idrar renginin birçok hastalık hakkında öncesinden bilgi vermesinden, kaynaklanıyor. Birçoğumuzun da bildiği gibi günümüzde birçok hastalık, hastanelerde hastaya doğru teşhis koymak için tıbbi bir yöntem olarak da idrar testi yapılıyor. Ancak bunu kişi kendiside evde idrar renginden erken fark ederek, hastalığının önüne geçebilir ve daha erken doktora muayene olarak, hastalığının riskini azaltır.
İDRAR RENGİ SAĞLIĞINIZ HAKKINDA NELER SÖYLÜYOR?
İşte bu konunun günümüz insanları tarafından daha bilinçli bir şekilde kavranması için bugün siz okuyucularımıza “İdrar rengi sağlığımız hakkında neler söylüyor?” adlı başlığını, hazırladım ve yine sizler içinde açıklayıcı bir üslupla anlatıma sunacağım. Şimdi dilerseniz, anlatımıma idrar renginin farklı olmasının sebeplerinden bahsederek, başlamak istiyorum.

İdrar Renginin farklı Olmasının Sebepleri

Evet, vücutta herhangi bir biyolojik problem olduğu zaman, bu hemen idrara yansımakta ve doğal olarak da idrar rengini değiştirmektedir. Peki, idrar rengi sağlığımız hakkında neler söylüyor ve idrarın rengine göre vücudumuzun hangi bölgesinde ne gibi problemler oluşuyor? Hadi gelin bu konuyu, bu anlatımımızda birlikte inceleyelim.

Gün içerisinde çok açık renkte idrarınız oluyorsa, bu sizin günlük yaşatınız da fazlasıyla sıvı tükettiğiniz anlamına gelmektedir. Tabi bununla birlikte eğer idrar söktürücü ilaçlar kullanıyorsanız, idrar rengi yine acık renkte ya da çok acık sarı rengine dönüşebilir. Tabi uzmanlarımızın genellikle kötü bir hastalık belirtisi olmayan ve sağlıklı olduğunu kabul görülen açık renkteki idrar, kişinin gebelik dönemlerinde de karşılaşabileceği bir belirti, olarak da kabul görülmektedir.

Ancak şunu da dip not olarak bildirmek isterim ki; sağlıklı bir birey gün içerisinde 7-8 defa tuvalet ihtiyacını görür. Yani bu rakamlardan yüksek olarak daha sıklıkla tuvalette gidiyorsanız, bu sizin aşırı bir şekilde sıvı tüketimi yaptığınızı gösterir. Bununla beraber istisna olarak, diyabet hastalığının belirtisi de olabilmektedir.

İdrar renginin turuncu renk aralıklarında kalması, o bireyin vücudunun istediği kadar günlük su tüketmemesinin, bir nedenidir. Tabi idrar koyu tonda turuncu ise oda kişinin, vücudunu aşırı derecede susuz bırakmasının bir sonucudur. Ancak bununla beraber yediğiniz sebze ve meyvelerden de kaynaklanabilir. Özelliklede C vitamini taşıyan meyveleri aşırı tüketiyorsanız, vücudunuz ihtiyacı olanı alır, fazlasını da idrar yoluyla dışarıya atar.

Bu nedenle de idrar rengi turuncu rengini alabilir. Örnek vermek gerekirse; çok fazla havuç tüketen kişinin idrarı turuncu, aşırı dozda kırmızı pancar tüketenin ise idrarı, kahverengi tonlarında olur. Tabi sizde bu tarz bir şey yoksa ve koyu renkte idrar yapıyorsanız, muhakkak en yakın bir hastanede, doktor kontrolünden geçin. Çünkü bu durum, böbreğinizin sağlıksız olduğunun da bir göstergesi olabilir. Ayrıca kanın idrara karışması gibi ciddi rahatsızlıklarında bir belirtisi de diyebiliriz. Kanın idrara karışması daha çok koyu renk yani bordo renge yakın tonlarda, gerçekleşir ve kişi bunu sağlıksız beslendiğine yorabilir ve buda sağlığını riske atar. İşte bu nedenle idrar rengini hafife alıp, doktor muayenesini ihmal etmemenizde her zaman fayda var, derim.

Yorumlar