KARACİĞER HASTALIKLARININ EN BELİRGİN BELİRTİLERİ NELERDİR? BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Bugünkü konumu yine sağlık üzerinden sizler için derledim ve yine sizler içinde akıcı ve açıklayıcı bir üslubuyla anlatıma sunacağım. Evet, bugünkü anlatımımızda karaciğer hastalıklarının belirtilerini en ince ayrıntısına kadar, tartışmaya açacağım. Karaciğer, vücudumuzun en önemli organlarından birisidir ve bu nedenle de onun sağlığı bizler için ciddi önem arz ediyor. Bunu birazdan sizlerle paylaşacağım detaylardan, sonra daha iyi analiz edeceğinizden eminim.
KARACİĞER HASTALIKLARININ EN BELİRGİN BELİRTİLERİ NELERDİR? BU BELİRTİLERE DİKKAT!
Peki, karaciğer hastalıklarının en belirgin belirtileri nelerdir? Gelin bunu birlikte tüm detaylarıyla birlikte inceleyelim, ne dersiniz?

Karaciğer Hastalıklarının En Belirgin Belirtileri

Karaciğer neden mi önemli? Çünkü şeker, yağ ve vitaminler burada depolanmaktadır. Bununla beraber metabolizmayı düzenler ve toksinlerin daha hızlı bir şekilde vücuttan atılmasında rol oynar. Bu sebeplerden dolayı da karaciğer, vücudumuzun temizlik merkezi olarak da bilinmektedir. Sağlıklı yaşamın sırrı, sağlıklı bir karaciğere sahip olmaktır. Mademki sağlıklı bir yaşam sürmenin şarttı, sağlıklı bir karaciğerden geçiyor. O halde karaciğerimize çok iyi bakmamız gerekiyor.

İşte bu nedenle de bugün sizler için “Karaciğer hastalıklarının en belirgin belirtileri nelerdir? Bu belirtilere dikkat!” adlı başlığını, hazırlama ihtiyacı duydum. Karaciğeri olumsuz etkileyen ve düzgün çalışmasını engelleyen birçok faktör vardır ve ne yazık ki günümüzde, birçoğumuzda bu faktörlerden bir haberiz. Obezite ve obeziteye yakın aşırı kilo alımı, fazla alkol tüketimi ve karaciğerin filtreden geçiremeyeceği türden yiyecek tüketimi, işte bu faktörlerden bazılarıdır. Tabi, bu faktörlerin etkisi nedeniyle karaciğerimiz düzgün çalışmaz ve karaciğerimizin düzgün çalışmadığına dair vücudumuz bize bazı sinyaller verir. Ancak bu sinyallerin bir kısmı, kişiden kişiye biyolojik yapısındaki başka sağlık sorunları nedeniyle,  değişiklik göstermektedir ama bunlardan genel olanlarını yani herkeste aynı şekilde sinyal veren kısımlarını, öğrenmemizde fayda var.

Karaciğer düzgün çalışmadığı zaman, vücudumuzun verdiği tepkilerden biriside karnın üst kısmında beliren ağrıdır. Bazı yağlar karaciğerin büyümesine neden olur ve bu sebepten de kişi karnının üst kısmında şiddetli bir ağrı hisseder. Tabi bir diğer sebebi de mide de gaz birikimi olmasıdır. Bu sinyal dışında günlük değişmeyen kronik yorgunlukta karaciğerin düzgün çalışmadığının bir nedenidir. Ancak bazen hepimiz kendimizi yorgun ve halsiz hissedebiliriz.

Ama bu durum seriye bağlamış bir şekilde günlük kendini tekrar ediyorsa, o zaman bu size karaciğerinizin gönderdiği bir diğer sinyal olabilir. Bunlarla beraber cildinizdeki renk değişimi de bu belirtilerden birisidir ve bu durum karşısında her daim tetikte ve dikkatli olmanızda fayda var, derim. Çünkü bunun önlemini almazsanız, sarılığa yakalanabilirsiniz ve bununla beraber deri hastalıklarına ve kaşıntıya da maruz kalabilirsiniz. Tabi bu durumda da doktor kontrolü, şart gözüküyor.

Kişinin sürekli mide bulantısından şikâyetçi olması, karaciğerinin düzgün çalışmadığına dair bir belirtidir. Bu durum özelliklede yağlı yiyecekler tüketildiği zaman kendini daha belirgin kılar. Tabi, bunun yanı sıra baş dönmesi, kusma ve isal de gözlemlenebilir, diğer belirtilerdendir. Ayrıca dışkınız, renksiz ve beyazımsı bir renkte ise buda karaciğerin bir sinyalidir ve bununla beraber koyu renk idrarda sizi bu konuda uyarır.

Vücudunuzun herhangi bir bölgesi kolayca morarıyorsa, kaslarda ağrı hissediyorsanız ve bunların yanı sıra bacaklarınızda şişlik varsa, bu karaciğeriniz vücudunuzdaki işlevini yerine getirmiyor, demektir. Eğer, sizde bu gibi belirtilerden şikâyetçiyseniz, en kısa sürede bir uzman hekime gözükmeniz, sağlığınız için büyük bir avantaj sağlayacaktır ve bu farkında lığınız da sizi sağlığınızı riske atmaktan,  kurtaracaktır.

Yorumlar