MANDALİNA, TÜKETİMİ VE MANDALİNANIN FAYDALARI

Merhabalar, kış aylarının popüler meyvesi olan mandalinanın, çok faydalı olduğunu ve birçok hastalığa karşı koruyucu olduğunu, aşağı yukarı birçoğumuz biliyoruz. Ancak günümüzde mandalinanın kabuğunda bulundurduğu ve bizler için büyük önem taşıyan, o şifadan çok az bir kısmımız haberdarız. Tabi geçmiş dönemlerde ve günümüzde de çok az bir kısmımız, mandalinanın kabuğunu sobanın üzerine koyarak, çıkan kokudan yararlandığımız da oluyor.
MANDALİNA, TÜKETİMİ VE MANDALİNANIN FAYDALARI
Ama günümüzde bunu uygulayan bireylerin oranı, ne yazık ki geçmiş dönemlere göre yok denilecek kadar az bir miktardadır. İşte bu nedenle de bugün siz okuyucularımıza “Mandalina, tüketimi ve mandalinanın faydaları” adlı başlığımız altında, mandalina kabuğu ile ilgili öyle ilginç ve faydalı bilgiler vereceğiz ki mandalina kabuklarını soba üzerine koymasanız bile, en azından çöpe atmaktan vazgeçeceksinizdir. Şimdi dilerseniz, bizler için doğal bir şifa kaynağı hakkında bilgi aktarımı yapan, bu anlatımımıza kaldığımız yerden devam edelim.

Mandalinanın Faydaları

Mandalina kış aylarında soğuk algınlığına karşı vücudu koruyucu bir özelliği vardır. Evet, grip ve buna benzer birçok hastalığa karşı korucudur. Ancak bununla beraber, kişiye enerji verir ve gün içerisinde daha aktif olmasını sağlayarak; kişinin yorgun, halsiz ve bitkin bir gün geçirmesini, önler. Peki, kabuğunun faydaları nelerdir dersiniz? Gelin bu ilginç ve bir o kadarda faydalı bilgileri birlikte inceleyelim, ne dersiniz?

Mandalina kabuğu, metabolizmayı hızlandırır ve bizi daha sağlıklı kılar. Bunun için bir sürahi suyun içerisine akşamdan mandalina kabuklarını koyup, sabaha kadar bekletip sonrasında tüketmeniz yeterli olacaktır. Uyguladığınız bu basit işlem, metabolizmanızı hızlandırmasıyla birlikte diş etlerinizi de besleyip, daha güçlü kılacaktır. Ayrıca mandalinanın içerisinde bulunan maddeler, beynin içerisindeki tümörleri de küçülterek, zamanla yok edici bir özelliğe de sahiptir.

Tüm bunlarla birlikte kolesterolü de düşürmede son derecede etkili bir şifa kaynağıdır. Ayriyeten mandalina kabukları iyi bir bağırsak çalıştırıcıdır ve hazımsızlığı da gideren bir etkisi de vardır. İçerisinde bulundurduğu C vitaminin etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ayrıca mandalina kabuğuyla yapılan çaylar, iç organlarımızı koruma acısından, çok iyi bir koruyucu görevi de yapmaktadır. Bütün bu saydıklarımla birlikte mandalina kabuğu kansere yakalanma riskini azalttığı gibi kansere karşıda çok iyi bir savuna mekanizması haline de gelmiştir. Evet, bugünkü anlatımımızda hep birlikte mandalinanın ve mandalinanın kabuğundaki şifaları hep birlikte inceledik, bir sonraki anlatımımızda görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.

Yorumlar