PARKİNSON HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Beyin hastalığı olarak karşımıza çıkan Parkinson hastalığı, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir hastalık türüdür. İnsan beyninin belli bölgelerinde daha çok substansiyanigra denilen bölgede dopamin üreten hücreler yer alıyor. Bu dopamin insanların akıcı ve birbirleri ile uyumlu bir şekilde hareketler yapmasına imkan tanıyan bir kimyasaldır.
PARKİNSON HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
Ayrıca diğer beyin bölgeleri arasında mesaj iletmek gibi görevi de bulunur. Bu kimyasal olan dopamin hücrelerinin %60 ile %80 kayba uğraması Parkinson hastalığının doğmasına neden olur.

Hastalığın Belirtileri

Parkinson hastalığının belirtileri 2’ye ayrılır. Hareketle ilgili olanlar ve olmayanlar diye tıp içerisinde yer alan bu belirtilere motor olan veya olmayan diye de adlandırılır. Motor septomlar içerisinde titreme, hareketin yavaşlaması ve kaslarda kasılma, hareket edememe, kol ve bacaklarda kasılma, dengesiz yürüyüş ve kamburluk yer alır.

Motor olmayan septomlar da ise koku duyusunun kaybı, depresyon, cinsel işlev bozukluğu, uyku bozuklukları, kabızlık, idrar problemleri ve anksiyetey bulunmaktadır. Parkinson hastalığı kişiden kişiye göre farklı belirtiler gösterebilir. Hastalığın ortaya çıkma yaşı araştırmalara dayanarak 60 yaş olarak belirlenmiştir.

Ancak semptomlar herhangi bir yaş diliminde görülebilmektedir. Bulgular hafif olarak başlar ancak zamanla şiddetini artırır. Bazı hastalarda bu şiddet oranı oldukça yüksek görülebilir. Hatta günlük aktivitelerini yapmakta bile yetersiz kalabilir.

 Parkinson Hastalığının Dört Ana Belirtisi Vardır

1.    Titreme (Tremor) elde, kolda, bacaklarda veya çenede olabilir,
2.    Gövde, kol ve bacaklarda sertlik,
3.    Hareketlerde yavaşlama,
4.    Denge sağlama ve koordineli hareketlerde zorluk, muhtemel düşmeler.

Bu belirtiler genellikle vücudun tek bir tarafında başlar. Vücudun baskın kullanılan tarafı etkilenir ve alışageldik işlerin yapımı sırasında bu septomlar fark edilir. Bu hastalığa sahip kişiler yüz ifadelerini daha az kullanırlar ve yavaş konuşurlar. Bu hastalığı tanımlayabilmek için uygulanan bir test mevcut değildir. Teşhis benzer belirtilere sahip hastalıklar elendiğinde ortaya çıkabilir. Ayrıca kişi Parkinson ilaçlarını kullandığında tepki veriyor ise teşhis o zaman konulabilir.  Tedavi süresinde hasta ile kesinlikle yakından ilgilenilmeli ve kontrol elden bırakılmamalıdır. Bu sayede istenen sonuç elde edilebilir.

Yorumlar