PORSELEN DİŞ KİMLERE YAPILABİLİR?

Halk dilinde takma diş olarak adlandırılan protezler, her hangi bir nedenle kaybedilmiş dişin ya da dişlerin yerine estetik dışında kişinin yeme, çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonları rahatlıkla yerine getirebilmesi amacıyla yapılan dişlerdir. Dişlerdeki çürükler, dolgu yapılamayacak kadar ilerlemiş durumda ise kişinin kendi dişini kurtarmak amacıyla porselen kaplama en çok tercih edilen uygulamadır.
PORSELEN DİŞ KİMLERE YAPILABİLİR?
•    Herhangi bir nedenle dişini kaybetmiş kişilere,
•    Kırılmış dişlere sahip kişilere,
•    Diş rengi bozulma olan kişilere,
•    Diş şekillerindeki bozukluklar nedeniyle ortodontik tedavi görmek istemeyen kişilere porselen diş yapılabilir.

Porselen diş kaplamaların ömrü 7 ile 10 yıl arasında değişmekte olup, düzenli hekim kontrolü ile gerektiği anda müdahale edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Porselen dişler, doğal dişler gibi düzenli fırçalanılarak temizliği yapılmalı ve çok renk değişikliğine neden olan maddelerin dişlerle temas etmemesine özen gösterilmelidir.

Porselen Diş Kaplama Çeşitleri

Diş kaplama çeşidi denilince, kişinin ağız yapısı hekim tarafından incelendikten sonra ağız yapısı, hastanın yaşı gibi çeşitli faktörler dikkate alınarak; kaplama çeşidi belirlenip, diş üzerine porselenden kişiye uygun yapılan estetik uygulama olarak tanımlanabilir.

Lamine Porselen, son dönemdeki en yeni uygulamalardan olup; birçok avantajı sayesinde hasta memnuniyetini artırmaktadır. Uygulama esnasında diş kesimi yapılmaz ve içerisinde metal içermemesine rağmen oldukça dayanıklıdır. Işığı geçirme özelliğinden dolayı lamine porselen oldukça doğal bir görünüm sağlar.

Renk ve şekil bozukluklarında ayrıca kırılmış olan dişlerde hastanın her hangi bir şikayeti ya da korkusu olmadan yapılabilecek bir uygulamadır. Zirkonyum porselen kaplama, doğada bulunan ve beyaz renkteki metal, porselen dişlerde alt yapı olarak kullanılır. Ön dişlerde beyaz rengi sayesinde, arka dişlerde de sağlamlığı nedeniyle çok rahat kullanılabilir.

Metal destekli porselen kaplama, içerinde krom nikel ve krom kobalt metaller porselenin alt kısmında yer aldığı için ışığı geçirmez ve mat renkte bir görünüm sağlar. Bu nedenle estetik açıdan ön dişlerde uygulanmak yerine, sağlamlığı nedeniyle arka dişlerde kullanılır. Full porselen diş kaplama, dişin tıraşlanması ile direk diş üzerine yapılan bir uygulamadır. Bu yüzden eksik diş yerine uygulanabilecek bir yöntem değildir.

Yorumlar