REGL DÖNEMİ (ADET DÖNEMİ) REGL ÖNCESİ SENDROMU (PMS) VE ADET TAKVİMİ

Merhaba arkadaşlar, “Regl dönemi nedir?” bugün bunu açıklayacağız ve birçok birbirinden değerli önemli bilgi, aktarımlarında bulunacağız. Siz okuyucularımız için detaylı bir şekilde hazırlamış bulunduğum, “Regl dönemi (adet dönemi) regl öncesi sendromu (PMS) ve adet takvimi” adlı başlığı altındaki anlatımım, size belki çok sıradan gelebilir. Ancak günümüzde bu konu, her ne kadar kulağa sıradanmış gibi gelse de tam anlamıyla adet dönemlerinde olan kadınlar ve öncesinde sendromunu yaşayanlar, birçok problemle karşılaşabiliyor ve hala bilinçsizce sebebi net olarak analiz etmediği için o hassas dönemlerde, hata yapılabiliyor.
REGL DÖNEMİ (ADET DÖNEMİ) REGL ÖNCESİ SENDROMU (PMS) VE ADET TAKVİMİ
İşte bu nedene de bugün siz okuyucularımız için ve regl döneminin daha iyi analiz edilip, o dönemin hassasiyetine göre daha bilinçli hareket etmemiz için bu konuyu, gerek biyolojik bakımdan olsun gerekse de psikolojik acıdan olsun, her yönüyle kaleme alma ihtiyacı duydum. Şimdi dilerseniz, anlatımıma regl döneminin açıklamasını yaparak devam etmek istiyorum.

Regl Dönemi ( Adet Dönemi)

Regl, kadınların rahim iç yüzeyinde oluşan dokuların, kan ile birlikte dışarı atılmasına denir. Yani bizim bildiğimiz ve tanımladığımız adıyla, ay hali adet dönemidir. Bu hassas dönemler kişiden kişiye hormonlar nedeniyle en fazla 10 gün, en az 3-4 sürmektedir. En normali bir hafta olarak bilinmektedir. Adet düzensizliğinizin olup olmadığını doğru tespit edebilmeniz acısından, en klasik ve en etkili yöntemlerden olan, adet takvimidir. Evet, adet düzesizliğinizi doğru tespit için ve hormonlarınızda problem olup olmadığını, zamanında fark edebilmemiz için en etkili uygulama, bir adet takvimi oluşturmamızdır.

Tabi, bu takvimde bazı dönemler 2-4 gün fark olabilir. Bu durum, günlerin uzanıp, kısalmasıyla alakalıdır. Ancak adet düzeniniz, günlerin uzanıp kısalması dönemlerinin dışında bozulup, 2-4 ve daha fazla günler, gecikme yaşıyorsanız, bir uzmana görünmeye ve gerekirse de tedaviye, ihtiyacınız var demektir. Tabi, bu durumu erken fark etmemiz içinde en etkili destekçimiz, adet takvimidir. Peki, regl öncesi sendromu (PMS) ne demektir?

Regl Öncesi Sendromu (PMS)

Regl dönemlerinde vücut kendini biyolojik olarak, anneliğe hazırlar. Regl dönemi öncesinde kişi bazı sorunlarla mücadele edebilir ve buna da regl öncesi sendromu, denir. Regl dönemi öncesinde kişi; durduk yere anlamsızca ağlayabilir, canı tatlı bir şeyler çekebilir, o dönemlerde alıngan bir tavır içerisinde olabilir, her zamankinden daha fazla ilgiye ihtiyaç duyabilir ve vücudu hafif orantılı bir şekilde de şişebilir. Ayrıca tüm bunlarla birlikte bel ve karın ağrısı da yaşar. Ancak bu ağrının şiddeti kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Adet dönemlerinde dayanılmayacak derecede çok şiddetli bir sancı yaşanıyorsa eğer, ‘adettendir, bir şey olmaz’ demek yerine, alanında uzman bir doktora görünmekte fayda var, derim.

Yorumlar