TRİPOFOBİ NEDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tripofobi, halk arasında daha çok bilinen adıyla delik fobidir. Tripofobi, toplu halde ve yan yana duran çok sayıda delikten korkma ve irite olma hali olarak da tanımlanabilir. Diğer birçok fobide olduğu gibi bu fobiye sahip olan insanların da yaşam kaliteleri, olumsuz anlamda etkilenmektedir. Hatta önlemi alınmadığı takdirde, ciddi boyutlara ulaşıp hayatı çekilmez kılabilir.
TRİPOFOBİ NEDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Tripofobi yani delik korkusu, delikli yüzeylere bakıldığında genellikle mide bulantısı şeklinde, kendini belli eder. Tripofobiye sahip kişiler delikli şeyler görmekten büyük rahatsızlık duyar. Edindiği bu ismi ise yunanca delik anlamına gelen trypa ile korku anlamına gelen fhobos kelimelerinin birleşmesi suretiyle, ortaya çıkmıştır. Peki, tripofobi nedir ve nasıl tedavi edilir?

Dünyada ki çok sayıda insanda tripofobi (delik korkusu) olduğu tespit edilmiştir. Peki, günümüzün popüler fobilerinden olan tripofobi nasıl aşılır ve nasıl tedavi edilir? Bir fikriniz var mı? Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Çünkü bu korkunun bilimsel bir tedavisi, henüz gündeme gelmemiştir. Her ne kadar tripofobinin bilimsel bir tedavisi yoksa da eğer bu korkudan muzdaripseniz, bir uzmana görünmenizde fayda var derim.

Tabi kendi kendinizi evde tedavi etmeye çalışmanızda, bir diğer seçenektir. Korkuları yenmenin en iyi yolu onlardan kaçmak, karşınıza çıkmamasını ummak değil, aksine tüm cesaretinizi toplayıp, o korkunun üzerine üzerine gitmektir. Bu durum başlarda son derece dayanılmaz olsa da zihninizi buna alıştırıp ve korkmadığınıza dair onu ikna ederseniz, zamanla bu problemden daha az rahatsız olduğunuzu, kendinizde gözlemleyebilirsiniz. Zihninizi korkunun dipsiz kuyularına esir etmeyin. Çaba gösterin ve yüzleşin. Bu süreçte doktorunuzun vereceği antidepresanlarında faydasını göreceksinizdir.

Gelin birlikte tripofobiye sahip olan bir kişinin, tedavi sürecinde kullandığı 4 yöntemi, beraber inceleyelim.

1.    Yöntem: kademeli olarak kendinizi kümelenmiş durumdaki küçük delikleri görmeye maruz bırakın.

2.    Yöntem: fobiniz hakkında araştırma yapın, nedenlerini öğrenin ve bu durumdan kurtulmak için araştırmaları deneyin. Ama asla pes etmeyin.

3.    Yöntem: Bu cisimlere gerçek hayatta sahip olmasanız da kaçmak yerine,  gerçekmiş gibi zihninizde onlarla mutlaka yüzleşin.

4.    Yöntem: Bu son aşama ise şok bir yöntemdir. Anksiyetenizi kontrol edinceye kadar, kendinizi uzun bir süre zorlayarak, devamlı kaçtığınız o görüntülere maruz bırakın. Bu son işlem, evet şok etkisindedir ama bir süre sonra alışmanızı sağlar ve artık o görüntülerden rahatsızlık duymadığınızı fark edersiniz.

Eğer sizde enteresan bir şekilde bal kovanı gibi geometrik beli şekillere, baktığınız zaman; mide bulantısı, anksiyete ve panik atak geçiriyorsanız, sizde tripofobisi var, demektir ve hepimizin de bildiği gibi bir sorunun varlığını bilmek, onu çözmek için en etkili ve en büyük adımdır. Bu tarz bir probleminiz varsa, bu zor ve etkili adımdan sonra yukarıda maddeler halinde sıraladığım, yöntemleri uygulamakla harekete geçebilirsiniz. Evet, bugün tripofobinin tedavi yöntemlerini bu makalemizde hep birlikte incelemiş bulunduk. Bir sonraki anlatımımızda görüşmek ümidiyle, sağlıcakla kalın.

Yorumlar