YETERLİ SU TÜKETİMİ HAKKINDA BİLİNEN YANLIŞLAR

İnsanlık tarihini incelediğimizde insanoğlu pek çok savaş, göç, kıtlık, doğal afet, hastalık ve buna benzer büyük kitleleri etkileyebilecek durumlarla karşı karşıya kalmıştır. Birçoğuyla başa çıkabilmiş ancak büyük bir kısmına da hâlâ çözüm ya da çözümler üretmek amacıyla araştırmalar yapılmaktadır.  Hastalıklar konusunu ele aldığımızda geçmişte tedavisi olmadığı sanılan pek çok hastalığın günümüzde tedavi edilebildiğini görebiliyoruz.
YETERLİ SU TÜKETİMİ HAKKINDA BİLİNEN YANLIŞLAR
Virüs, bakteri, mikrop gibi bazı zararlı türlerin sebep olduğu hastalıklar kadar genetik, kalıtsal, psikolojik etkenlerin neden olduğu hastalıklar da göz ardı edilmemelidir. Bütün bunlara ek olarak insanların genel olarak üzerinde fazla durmadığı ya da önem vermediği bir konu olan yeterli su tüketimi de yeni hastalıkların oluşmaması ve vücudumuzun direnç kazanması hususunda oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Yetersiz Su Tüketiminin Sonuçları Ve Vücutta Oluşturduğu Hasarlar

Susuzluk pek çok hastalığa yol açabilir. Bunların başında yorgunluk, erken yaşlanma, aşırı kilo ve obezite, yüksek ve alçak kan basıncı, kolesterol, egzama, baş ağrısı, kabızlık gibi rahatsızlıklar gelir. Kimi hastalar bu hastalıkların oluşmasındaki ana etkenin susuzluk olduğunu bilmiyorlar ve bu konu hakkında da derin bir yanılgı içindeler.

Pek çok bilim insanı ve doktor bu konu hakkında araştırmalar yapmış, kitaplar çıkarmış, makaleler yazmış ancak bizler hâlâ yeterli su içmenin önemini algılayabilmiş değiliz. Özellikle İranlı Doktor Batmanghelidj'in 'Su Hasta Değil Susuzsunuz' adlı kitabında yer alan bedenimizin suya ihtiyaç duymasının 46 sebebi bu konuda bize aslında su içmenin ne kadar da önemli olduğunu ayrıntılarıyla belirtiyor.

Su Tüketiminin Oranı Nedir?

İnsan metabolizması yüzde 1'lik bir su kaybını bile hissederken bu oran daha da yükseldiğinde hayati risk yaratacak boyutlara ulaşabiliyor. Bu yüzden su oranını dengelemek çok önemli. Günde içilen 8-10 bardak su kilo vermeye de yardımcı oluyor. Diyet yapmanıza rağmen kilo verememenizin sebebi yeterli miktarda su içmemeniz olabilir" dedi.

Bu konuda her ne kadar herkese hitap eden standart bir formül olmasa da, herkesin kendi vücudunun ihtiyacı olan sıvı miktarını bilmesi 1 günde ne kadar su tüketmesi gerektiğinin saptanmasında yardımcı olacaktır. Yetişkinlerde bu miktarın vücut ağırlığının %3'üne yakın olması gerekir. Yani 100 kg olan bir kişi günde 3 litre, 50 kg olan bir kişi ise günde ortalama 1,5 litre su tüketmelidir. 0.03 çarpanını kilonuz ile çarparak ortalama su ihtiyacınızı bulabilirsiniz.

Yorumlar