ALTIN SÜT KÜRÜNÜN FAYDALARI VE TARİFİ

Merhabalar, bugün siz okuyucularımız için son derece faydalı bir karışımdan söz edeceğim. Başlıktan da anlaşıldığı gibi bu anlatımımda tabiri icabet tam anlamıyla, sizlere bir altın süt tarifi vereceğim. Evet, içlerinizden “Bu altın süt karışımı, ne işe yarıyor?” diyenlerinizi, duyar gibiyim. Ancak bu karışımın faydalarını öğrendiğiniz zaman fikirlerinizin, anında değişiklik göstereceğinden de eminim.
ALTIN SÜT KÜRÜNÜN FAYDALARI VE TARİFİ
Çünkü bu karışım, günümüzün en tehlikeli hastalıklarından biri olan kanserin, tehlike riskini en aza indirmekle birlikte kansere yakalanma olasılığını da azaltıyor. Ayrıca uzmanlarımız tarafından sadece ve sadece iki malzeme ile hazırlanan bu mucizevî karşım, birçok hastalık için şifa kaynağı olarak da önerilmektedir.

Eklem ağrıları tedavisinde bitkisel bir takviye olarak tercih edilen altın süt, aynı zamanda sinir sistemi, kolon ve kemik dokusu içinde fazlasıyla faydalı bir karışımdır. Başta romatizma olmak üzere, birçok eklem ağrısında da tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda altın süt, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de vardır ve bu özelliği sayesinde de vücudu, kansere karşı koruma altına alır. Bununla beraber karaciğeri ve vücuttaki toksinleri, temizleme işlevi de görmektedir. Sindirim sistemini düzene sokma konusunda ise bir numaralı bitkisel etkenlerden birisidir, diyebiliriz. Peki, tabiri icabet altın süt karışımı, nasıl hazırlanmaktadır? Gelin birçok hastalık için tedavi işlevi gören bu karışımın hazırlanışını birlikte inceleyelim, ne dersiniz?

Altın süt kürü için gerekli malzemeler;

•    Yaklaşık üç yemek kaşığı kadar zerdeçal,
•    100 ml mikroplardan arınmış hazır su,
•    Artı kullanımında ise bir miktar süt, tarifimiz için yeterli olacaktır.

Hazırlanışında ilk olarak 100 ml suyu ve üç yemek kaşığı kadar zerdeçalı, bir kahve cezvesinde ocağa koymadan önce iyice karıştırın. Daha sonra karışımı, ocağa alarak yaklaşık 8-9 dakikaya kadar kısık ateşte iyice pişirin. Karışım macun kıvamı halini alacaktır. Eğer, gereğinden fazla kazı bir kıvam alırsa, çok hafif sonradan su ilave edebilirsiniz.

Bu karışımı, aynen bu tarife göre uyguladıktan sonra 40 gün süre ile buzdolabınızda muhafaza edebilirsiniz. Daha sonra her gün sabah ve akşam olmak üzere bu karışımdan bir çay kaşığı kadar alıp, günde iki defa bir bardak süt ile karıştırma şartıyla, tüketebilirsiniz. Tabi, bu karışıma artı olarak kesinlikle yapay tatlandırıcı ve şeker ilave etmeyin. Ancak eğer damak tadınıza uymuyorsa, tercihe bağlı olarak bir çay kaşığı organik bal ile tatlandırabilirsiniz. Fakat unutmayın, bu altın süt karışımını ne kadar düzenli kullanırsanız, o kadar etkili ve hızlı faydasını göreceksinizdir.

Evet, bir bitkisel ve son derece doğal bir karışım tarifinin de bu anlatımımızda sonuna geldik. Bir sonraki faydalı bilgi aktarımı yapan makalemizde, görüşmek ümidiyle, sağlıcakla ve mutlu kalın.

Yorumlar