ÇINAR YAPRAĞI VE ÇINAR YAPRAĞI KÜRÜ

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuzu siz okuyucularımız için çınar yaprağı, üzerine derledik. Yani bugünkü anlatımımızda birçoğumuzun sağlık problemi haline gelmiş, kireçleme hastalığına bir nevi bitkisel bir şifadan bahsedeceğiz. Hem de öyle böyle değil, ciddi bir destek sağlayan çınar yaprağı, birçok kireçlenme sorunu yaşayan hastayı, bu problemden kurtarıyor. Nasıl mı? İşte bu bitkinin bunu nasıl yaptığını sizlerle daha net ve daha açıklayıcı bir üslupla paylaşabilmek için “Çınar yaprağı ve çınar yaprağı kürü” adlı başlığını, hazırladım ve yine sizler içinde tüm püf noktaları ile birlikte anlatıma sunacağım.
ÇINAR YAPRAĞI VE ÇINAR YAPRAĞI KÜRÜ
Evet, özelliklede 45-50-60 yaşları arasında görülen kireçleme için çare bulundu. Kireçleme sorunu yaşayan bireylerin dikkatine! Çünkü çınar yaprağı bu hastalık için adeta bir mucize yaratıyor. Peki, bu mucizevî bitkinin kürü, nasıl yapılıyor ve uygulanıyor? Hadi gelin bunu birlikte inceleyelim.

Çınar Yaprağı Kürü

Öncelikle şunu bildirmeliyim ki; her gördüğünüz çınar yaprağı, şifalı değildir. Şifalı olan çınar yaprakları, beş yırtıklı ve derin yani belirgin damarları, olanlardır. Bu yüzden çınar yaprağı denilen her yaprağı toplamamanız gerekiyor ve toplarken de o çınar yaprağının bu özelliğe uyup uymadığına özen göstermeniz, şart! Bu küçük ama bir o kadarda önemli uyarımızı, yaptığımıza göre gel gelelim, çınar yaprağı kürü tarifine…

Çınar yaprağı toplarken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da; toplama işlemini ağustosun 15’inden sonra yapmanız gerektiğidir. Bu verilen zaman dilimi topladığınız çınar yaprağının size şifa sağlayabilmesi için son derecede önem arz etmektedir.

Evet, verilen bu koşullar altında çınar yapraklarını toplayarak, evde kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kurutma işlemini yaparken, güneş alan bölgelerde değil, tam aksine oda sıcaklığında normal koşullarda yapmanız gerekiyor. Tabi, yaprakları kırmamanızda da fayda var. Çünkü kür tarifimizdeki ölçüm için bu son derece önemli.

Kürünüzü hazırlarken, öncelikle bir küçük tencerenin içerisine 1 su bardağı klorsuz suyu koyup, kaynatın. Bu işlemin ardından iki adet kurutmuş olduğunuz, çınar yaprağını da ekleyin ve tencerenin kapağını kapatıp, bir dakika kısık ateşte kaynamaya bırakın. Tabi, bu işlememi ağzı kapaklı kaplarda yapmanızda fayda var. Örneğin, küçük kapaklı tencere, demlik ya da ağzı kapaklı cezve gibi…

Bir dakikalık süre sonrasında son olarak bir bardağın içerisine süzün ve içebileceğiniz kadar, ılımaya bırakın. Sonrasında çınar yaprağı kürünüz, hazır demektir. Kireçleme problemi yaşayan hastaların bu kürden şifa bulmaları için her gün sabah kahvaltıdan önce yani aç karına 1 bardak tüketmeleri gerekiyor. Ancak bu karışımı içtikten sonra tıpkı bir ilaç gibi 10-15 dakika hiçbir şey tüketmeyin.

10-15 dakikadan itibaren kahvaltınızı ve tüketmeniz gereken diğer öğünleri, tüketebilirsiniz. Tabi, her gün sabah kahvaltıdan önce düzenli olarak aynı saatte karışımı tükettirseniz, daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

NOT: Bu kürü 40 gün uygulayıp, 15 gün ara vermeniz gerekiyor. 15 gün ara sonrasında, tekrar 40 gün aynı düzende devam etmelisiniz. Kireçleme sorunundan kesin olarak kurtulmak için bu bitkisel sistem sizin için bulunmaz bir nimet, diyebilirim. Yeter ki bu kürü kurulları çerçevesinde, ciddi bir disiplinle ve en önemlisi de şifa bulacağınıza inanarak, tüketin. Sonrasında gördüklerinize zaten sizlerde inanamayacaksınız.

Yorumlar