ÇİRİŞ OTU NEDİR VE HANGİ HASTALIKLARDA ETKİLİDİR?

Merhaba arkadaşlar, bugün yine şifalı bir bitki olan, çiriş otunun faydaları ile karşınızdayım. Takipçi arkadaşlarımın da yapmış olduğum anlatımlarımdan, aşağı yukarı analiz ettikleri gibi ben bir hastalığın bitkisel bir tedavisi var ise her zaman ilaç tedavisindense, o doğal yöntemi deneme taraftarındayım. Ancak bu demek değil ki sağlığımı riske atarak, bağımsız hareket edeyim.
ÇİRİŞ OTU NEDİR VE HANGİ HASTALIKLARDA ETKİLİDİR?
Elbette ki doktoruma kontrol olup, tüm tedbirlerimi alıp ve kullanacak olduğum doğal yöntemi doktoruma danışıp, onayını aldıktan sonra bu yöntemler, benim için bulunmaz bir nimet, halini alıyor. Bu sebepten de benim sizlere tavsiyem; hastalığınız her ne olursa olsun, muhakkak kendi başınıza bir işlem yapmadan önce alanında ilgili uzman görüşlerini, ciddiye almanızdır. Peki, bugünkü kaleme aldığımız çiriş otu nedir ve hangi hastalıklarda etkilidir? Gelin bunu birlikte tüm detaylarıyla, inceleyelim. Ne dersiniz?

Çiriş Otu Nedir?

Çiriş otu, halk arasında yabani pırasa olarak da bilinmektedir. Çiriş otu mart ve nisan aylarında yeşil yaprakları daha yeni topraktan çıkarken, toplanır ve sebze olarak da pazarlarda halka taze taze satışa sunulur. Ülkemizde çiriş otunun sebze olarak tanınması nedeniyle, tüketimi de oldukça fazla orandadır. Kendine has muazzam bir kokusu olan bu ot türü, mutfaklarda daha çok çirişli börek, çorba, pilav ve sulu yemek olarak da tüketilmektedir.

Çiriş otu bitkisinin yaprakları bize pırasayı andırmaktadır. Ancak pırasaya nazaran, çiriş otunun yaprakları daha küçüktür.

İşte bu nedenle de bazı yörelerde yabani pırasa ya da güllük olarak adlandırılmıştır. Peki, yabani pırasa ya da güllük olarak adlandırılan bu bitkinin, faydaları nelerdir?

Çiriş Otunun Faydaları

Birçok yörede her derde deva olduğu söylenen çiriş otu, kadın hastalıkları için oldukça önemli bir bitki türüdür. Adet düzensizliği için kişiye olumlu sonuç veren bu ot türü, halk arasında kişiden kişiye kapsamlı olarak, tavsiye edilmektedir. Milli servet değerinde olan bu bitki üzerinde, henüz tıbbi kapsamlı bir araştırılma yapılmadığı için toplumumuzun deneme ve yanılma yoluyla edindiği tecrübelere göre, kadın hastalıkları için ciddi bir rol oynadığı söylenmekte. Bununla beraber çiriş otu vücuttaki ağrıları dindirmesi, basur için tedavi edici bir özellikte olması ve saçkırana iyi gelmesi gibi birçok faydası da bulunmaktadır.

Evet, bugün henüz tıbbın üzerinde çalışma yürütmediği ama altın değerindeki bir bitkinin faydalarını, gözler önüne serdik. Bir sonraki anlatımımızda tekrar görüşmek ümidiyle, mutlu ve sağlıcakla kalın.

Yorumlar