DEMİRHİNDİ MEYVESİNİN FAYDALARI

Demirhindi meyvesi, Arapçada Hint hurması adı ile bilinmektedir ve bu meyvenin ismi ise tan ve hindimden, gelmektedir. Demirhindi meyvesinin 10-25 metre boyunda ağaçları ile dışı keçiboynuzuna benzeyen görünümü ile koyu kestane renginde, tam bir şifa kaynağı olan meyveleri verir. Neneden mi şifa kaynağı? Çünkü demirhindi içerisinde protein, peptin, şeker, A, B1, B2, B3, B5, B6 ve C vitamini bulundurur. Ayrıca bununla beraber potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, selenyum ve bakır gibi minerallerde bulundurmaktadır.
DEMİRHİNDİ MEYVESİNİN FAYDALARI
Tabi bu saydıklarımdan sonra demirhindi meyvesinin neden şifa kaynağı olduğunu, tartışmamıza bile gerek yok. Ancak ben yinede bu konuyu tüm detaylarıyla birlikte incelemek ve sizlere detaylı bir şekilde aktarmak, istiyorum. Bu nedenle bugün siz okuyucularımız için “Demirhindi meyvesinin faydaları” adlı başlığını, dizayn ettim ve yine sizler içinde bu meyvenin vücudumuzun biyolojik yapısı için ne gibi yararlar sağlıyor, en ince ayrıntısına kadar kaleme alarak, anlatıma sunacağım.

Demirhindi, dünya tarihinde susuzluğa iyi gelmesi, ateş düşücü işlevi görmesi ve vücudun iç problemlerine iyi gelmesi özelliği nedeniyle, oldukça ünlü bir meyvedir. Meyvesi, tohumu ve kabukları geleneksel tıpta günümüze kadar kullanılmıştır ve günümüzde de bu meyveden tıp fazlasıyla yararlanmaktadır. Bu meyveyi günlük yaşantısında baharat olarak arzu edenler ise meyveleri bütün ya da yalnızca etli kısımları ile tüketmektedirler. Sanayide şekerlemelere kıvam verici özelliği nedeniyle, bolca tüketilmektedir.

Tabi ki demirhindi meyvesinin faydaları bu kadarla sınırlı değil. Demirhindi meyvesinin günümüzde alerjik bir yapıya sahip olduğuna dair, bir rapor bulunmamaktadır. Bu nedenle de tam bir şifa kaynağı olarak, Hint, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya yemeklerinde, fazlasıyla tüketilen bir bitkidir. Aynı zamanda hem tatlımsı hem de ekşimsi tadı verdiği için bu özelliği sayesinde de fazlasıyla popüler bir meyve olmuştur. Demirhindi meyvesi, şerbet yapılarak da tüketilebilir. Sunumu ve lezzetiyle sofralara renk katan ve kişi içinde tam bir vitamin ve mineral deposu olan bu şerbet, aynı zamanda da Kanuni Sultan Süleyman’ın en sevdiği içecekler arasında da yer almaktadır.

NOT: Şerbetin faydalarından vücudunuzun yararlanabilmesi için şerbeti hazırlarken, yapay tatlandırıcı ve şeker kullanmak yerine organik süzme bal kullanmanız, sağlığınız için daha avantajlı olacaktır.

Yorumlar