EBEGÜMECİ VE EBEGÜMECİ ÇAYININ FAYDALARI

Merhaba arkadaşlar, bugün yine şifalı bir bitkinin önemi ve faydaları ile karşınızdayım. Başlıktan da anlaşıldığı gibi bugün sizlerle, ebegümecini tartışacağız. Ebegümecinin günümüzde bilinen, yani ebegümecigiller familyasında yer alan, aynı cinsten 500’e yakın bitkinin genel ismi ebegümecidir. Bu tür bitkilerin cinsinden, ülkemizde 8 âdeti bulunmaktadır. Bunların içerisindeki en önemlisi, büyük ebegümeci türüdür.
EBEGÜMECİ VE EBEGÜMECİ ÇAYININ FAYDALARI
Büyük ebegümeci 20-30 santim arasına kadar, boy verir ve yaprakları ise yuvarlağımsı görünümünde, kenarları dişli, uzun saplı, tüylü, bir kökten üç veya yedi parçalı ve palmiye gibide damarsı bir yapıdadır. Bu bitki yaz boyunca ve sonbahar aylarında acar. Çiçeklerinin rengi ise pembe veya eflatunumsu tonlarda bulunur ve bu çekler bitkinin yapraklarının koltuklarından çıkar. Meyveleri ise 10 parçaya bölünen ve olgunlaştığında da açılmayan kuru tohumlar halinde, gözlemlenmektedir. Peki, bu çok yönlü bitkinin faydaları nelerdir? Bir fikriniz var mı? İşte bu çok yönlü bitkinin tanımını yapmak ve faydalarını paylaşmak adına, bugün siz okuyucularımız için “Ebegümeci, ebegümeci çayı ve faydaları” adlı başlığını, hazırladım ve yine siz değerli okuyucularımız içinde, açıklayıcı bir üslupla, anlatıma sunacağım. Şimdi dilerseniz, anlatımıma ebegümecinin faydaları ile devam etmek istiyorum.

Ebegümecinin Faydaları

Ebegümecinin yapraklarında, fazlasıyla yapışkan bitki sıvısı bulunmaktadır. Bu nedenle de yumuşatıcı, balgam söktürücü, idrar söktürücü ve sakinleştirici bir etkisi vardır.


Protein ve C vitamini bakımından fazlasıyla zengin olan ebegümeci, bazı yörelerde sebze olarak da tüketilmektedir. Ebegümeci içerisinde bulundurduğu bazı maddeler sayesinde, diş etleri için plak önleyici ve aynı zamanda da ağızdaki bakterilere karşı, mükemmel bir koruyucu etkiye de sahiptir. Ayriyeten ebegümeci, ağız galgalası için muazzam bir seçenek olmakla birlikte, kronikleşmiş bademcik problemi içinde tedavi edici bir özelliktedir.

Ebegümecinin bünyesinde %10-15 oranda müshil etkisi bulunduğundan, yumuşaklık vermektedir ve yapraklarından da hazırlanan lapası, çıban ağrılarını hafifletmekte işlev görmektedir. Ayrıca ebegümecinin, akciğerlerde balgam toplanmasına, bronşit ve öksürüğe de iyi geldiği bilinmekte.

NOT: Ebegümecini, kurutulma işleminden geçirdikten sonra tıpkı çay gibi hazırlayarak da tüketebilirsiniz. Her yönüyle şifa dağıtıcı ebegümeci çayı sizi birçok sağlık problemine karşı, koruma altına alacaktır.

Yorumlar