KANSERE İYİ GELEN BİTKİ: (IŞKIN) UÇKUN OTUNUN FAYDALARI

Merhaba arkadaşlar, bugün kimin kapsını çalacağı belli olmayan, günümüzün en tehlikeli hastalığını, kaleme aldık. Son günlerde kansere karşı, doğal bir ilaç olarak gündeme gelen Işkın, yayla muzu ve uçkun otu olarak da bilinen, bu bitkinin hakkında bilmemiz gereken en önemli detay, kanser hücrelerinin başlıca düşmanı olmasıdır. Bu nedenle de bu bitki, favori olarak kansere iyi gelen bitkiler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.
KANSERE İYİ GELEN BİTKİ: (IŞKIN) UÇKUN OTUNUN FAYDALARI
Peki, başta kanser olmak üzere bu bitkinin faydaları nelerdir? İşte bu soruyu açıklığa kavuşturmak adına, bugün siz okuyucularımız için “Kansere iyi gelen bitki” adlı başlığını, dizayn ettim ve yine sizler içinde açıklayıcı ve akıcı bir üslupla, anlatıma sunacağım. Şimdi dilerseniz, anlatımıma bu bitkinin hakkında yani uçkun otu hakkında bilmemiz gereken, o önemli detaylara biran önce geçmek istiyorum.

Kanser Hücreleri İle Mücadele Eden Uçkun Otunun Faydaları

Uçkun otu, günümüzde pek bilinmeyen ve tüketimi oldukça az olan, bir bitki türüdür. Tabi, bu durumun getirdiği bilinçsizlik nedeniyle, uçkun otunun faydaları da bir yandan yabana atılmış oluyor. Ancak buna rağmen uçkun otunun faydaları, saymakla bitmiyor ve bu nedenle de bizim biyolojik yapımız için fazlasıyla önem arz ediyor. Peki, günümüzde pek popüler olmayan ama bizim için tam bir şifa deposu olan bu bitkinin, faydaları nelerdir? Gelin bunu birlikte inceleyelim.

Uçkun otunun, yapılan bilimsel araştırmalara göre birçok faydasının bulunduğu, kanıtlanmıştır. Uçkun daha çok doğu bölgelerinde mayıs ve haziran aylarında yetişmektedir. Daha çok Erzurum bölgelerinde yetişen uçkun otunun uzunluğu, 40 ile 150 santimetre arasında değişiklik göstermektedir.

Kivi tadını anımsatan uçkun otu, taze olarak tüketilmektedir. Doğu ana doluda çok fazla sevilen bir bitki türüdür ve doğu Anadolu bölgelerinde daha çok yayla muzu olarak adlandırılmaktadır. Hemen hemen her derde deva olan bu bitki türü, kansere çok faydalıdır. Bünyesinde çok fazla barındırdığı polifenol nedeniyle, lösemi kanserine karşı önleyici ve tedavi edici bir özellik edinmiştir. Tabi, bunun haricinde bu bitkinin bilinen ve günümüzde de kanıtlanmış, birçok faydası da bulunmaktadır.

Bunlardan ilki tam bir C vitamini kaynağı olmasıdır ve bunlarla beraber içerisinde A, B1, B2, E ve K vitaminleri içermektedir.

Uçkun otu bu vitamin zenginliği sayesinde; mide rahatlatıcı, sindirimi kolaylaştırıcı, lösemiye karşı tedavi edici, kusmayı önleyici ve son olarak da kan şekerini düzene sokması ve iştah acıcı gibi birçok sağlık problemine, karşıda koruyucu ve tedavi edici bir etkiye sahiptir.

Uçkun otu hakkında yaptığımız araştırmalara dayanarak, bugün sizler için tanımını ve içeriğini, elimizden geldiğince, akıcı ve dolu dolu bilgi içeren bir üslupla, sunmaya çalıştık. Umarım sizler için de anlatımımız, bilgiye doyurucu olmuştur. Bir sonraki anlatımımızda tekrar görüşmek ümidiyle, mutlu ve sağlıcakla kalın.

Yorumlar