REFLÜ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Reflü mide içeriğinin yemek borusuna geri çıkma durumudur. Mide yanması olarak bilinse de, bu durum sonucunda mide de yanma meydana gelir. Mide de ki asitlerin ve pankreas sıvısının yemek borusunda beklemesiyle, yemek borusunun da kendini koruma özelliği yok olmuş olur. Yemek borusunun alt ucunda kapak benzeri bir yapı vardır.
REFLÜ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kapak mide asidinin yemek borusuna kaçmasını önler. Bu kapak sık aralıklarla gevşer ise asidin yemek borusuna kaçmasına sebep olur. Oldukça yaygın bir hastalık olarak bilinen reflü toplumda %15-20 arasında görülmektedir. Cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilen bu hastalık yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Reflü belirtileri nelerdir?

Reflü de ağrı yemekten yarım saat sonra ya da aniden akseder. Semptomlar yatarken ortaya çıkacağı gibi uykudan uyandırır ve saatlerce ağrı hissedilir. Ağrıyla birlikte ağza ekşi su gelir. Bulantı olmadan mide sıvısının ağza gelmesiyle kusmadan ayrılır. Hafta da bir veya daha fazla görülmesi hastalığın tanısının konması için yeterlidir.

Uykuda kısa süreli soluk durmaları, tedavi edilemeyen farenjit gibi nedenlerde belirtilerden bazılarıdır. Akciğere mide sıvısı kaçmasından ötürü zatürreeye de neden olur. Reflü belirtileri meydana gelen hastalar cerrahi yardıma mutlaka başvurmalıdır. İlaç tedavisi veya tedavi edilemeyen durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

•    Ses kısılması, ses tellerinde yumrucuk,
•    Boğazda acı bir tat hissi ve sık sık gırtlak temizleme ihtiyacı,
•    Hıçkırık, karında şişkinlik ve geğirti,
•    Diş çürümesi ve ağız kokusu,
•    Çeşitli boğaz enfeksiyonları,
•    Kusma ve göğüs kafesinde ağrı, reflü belirtilerinden bazılarıdır.

Reflü’yü önlemenin yolları

Uyurken vücudumuzun belden yukarısının yüksekte tutulması mide asidinin yemek borusuna çıkmasını önler. Sık yemek yiyip, aşırıya kaçmamak ve yiyeceklerin fazla çiğnenmesi yemeğin kolay sindirilmesine yardımcı olur. Kafeinli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, çikolata tüketmemek, aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Alkol gibi asitli içecekler tüketilmemelidir. Yemekten sonra dar giysiler giymemek gerekir. Stres her hastalığın sebebi olarak görüldüğü gibi reflüyü de tetikleyen etkenlerden birisidir. Stresten mümkün olduğunca uzak durmak hastalığı da önlememize yardımcı olur.

Yorumlar