TESTERE DİŞLİ ASLAN PENÇESİ OTU VE FAYDALARI

Merhaba arkadaşlar, bugün siz okuyucularımız için aslan pençesi otunun faydalarını, ele aldık. Aslan pençesi, daha çok dağlık alanlarda yani yüksek bölgelerde, nemli çayırlarda ve orman kenarlarında, yetişen bir bitki türüdür. Yapraklarının kenarlarının dişli olması nedeniyle, aslan pençesi ya da testere dişli, adını almıştır. Sarımsı ve yeşil renk tonlarını alan yapraklara sahip olan bu bitki türü, daha çok mayıs ayından haziran ayına kadar, görülebilir.
TESTERE DİŞLİ ASLAN PENÇESİ OTU VE FAYDALARI
Bu ayların haricinde istisna olarak, bazı bölgelerde de gözlemlenmektedir. Bu bitki türü, çiçek açtığı zaman tamamen toplanabilir. Ancak diğer dönemlerde sadece yaprakları toplanarak, kurutulma işlemlerinden geçirilmektedir. Peki, aslan pençesi olarak adlandırdığımız bu bitki türünün faydaları nelerdir? Ben bugün bu konuyu siz okuyucularımız için uzman görüşleri ile birlikte, araştırdım ve daha detaylı bir şekilde kaleme almak içinde “Testere dişli aslan pençesi otu ve faydaları” adlı başlığını, dizayn ettim ve şimdi yine sizler içinde bu başlık altında, anlatıma sunacağım.

Aslan Pençesi Faydaları

Aslan pençesi adlı bu bitki türü daha çok kadın hastalıkları üzerinde etki göstermektedir. Örnek vermek gerekirse; adet düzensizliğinde, rahim akıntılarında, rahim sancılarında ve menopoz dönemlerindeki problemlerin azaltılmasında, kullanılabilir bir bitki türüdür. Tabi, bunların beraberinde ergenliğe geçme dönemlerinde, cihan perçemi ile birlikte tüketildiği zaman, adet düzensizliğini dengeye sokar ve geciken adetin de başlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda aslan pençesi otu, gebelik dönemlerinde yaşanan baş dönmesi problemlerinin giderilmesinde de etkili olduğu, söylenmektedir.

Testere dişli veya aslan pençesi adını taşıyan bu bitki türü, tüm bu saydıklarımla beraber kangrende, kırık yaralarında ve çıban gibi cilt sorunlarını da giderici bir etkisi, bulunmaktadır.

Bu tarz durumlarda çayı hazırlanıp, tüketilebilir ya da ezilerek, o bölgelere sürüle de bilmektedir. Ayrıca kanamaları durdurmada da çok etkili bir bitki olduğu için lapası hazırlanarak, o bölgeye uygulanabilir.

Demir eksikliğinde, kas yorgunluğunda ve kas erimesinde de etkili olduğu, çoban çantası bitkisiyle ile birlikte kullanıldığı zaman çok faydalı olduğu, bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

NOT: Aslan pençesi bitkisinin çayı hazırlanırken, 10 dakikadan fazla bekletilmemesi gerekmektedir. Ayrıca hazırlanan çay gün içerisinde yemeklerden 1 saat sonra birer fincan tüketilerek, bitilmelidir. Çayın gün aşımından fazla bekletilmesi ve 10 dakikadan faz kaynatılması durumunda, yan etkilerine maruz kalabilirsiniz.

Yorumlar