GIDA ZEHİRLENMESİ NASIL OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hafif geçirilmesi yanı sıra ölümcül etkileri olabilen bir hastalıktır. Kişi bakteri ya da bozulmuş gıdalardan zehirlenerek sıkıntılar yaşar. Bir yiyeceğin veya içeceğin bozuk olduğunu anlamak ilk bakışta oldukça zordur.
GIDA ZEHİRLENMESİ NASIL OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
Görüntüsü ve kokusu bozuk olduğu konusunda ipuçları verebilir. Bir yiyecek veya içecekten birden çok kişi aynı etkiyi alabilir. Besin zehirlenmesi süreci her kişide farklı şekilde kendini belli eder kimi 30 dakika kimi ise 1 saat içerisinde etkilerini yaşar.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

•    Kusma,
•    İshal,
•    Karın ağrısı,
•    Ateş ve üşüme,
•    Kanlı dışkılama,
•    Bitkinlik,
•    Kas ağrıları,

Bazı durumlarda görülen nadir belirtilerden biride sinir sistemine etki eden sebeplerdir. Bu durumlarda felç riskine rastlanabilmektedir.

Gıda Zehirlenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Yeterince pişmeyen gıdalar ve kişinin gıdayla temas etmeden önce ellerini temiz bir şekilde yıkamaması gıda zehirlenmesine yol açabilir. En yaygın olarak çiğ kümes hayvanlarında ve pastörize edilmiş süt ve süt ürünlerinde bu risk yaşanır. Yumurta ve çiğ yumurtada bu riski taşımaktadır. Bu yüzden gıda seçiminde bu tür ürünler büyük titizlikle seçilmelidir.

Çatlamış olan yumurtalar alınmamalıdır. Konserve ürün kullanılacaksa ürünün kapak kısmının şiş olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca hangi ürünü alınırsa alınsın mutlaka son kullanma tarihine bakılmalıdır.  Sebze ve meyve en çok toz ve bakteri biriktiren yiyeceklerin başında gelmektedir. Sebze ya da meyve tüketimi öncesi mutlaka temiz bir şekilde yıkanmalıdır. Yıkama sırasında herhangi kimyasal bir madde ile yıkanmamalıdır. Bol su ile yıkamak yeterli olacaktır.

Gıda Zehirlenmesi Tanısı Ve Tedavi Süreci

Hastanede iseniz doktorunuz ilk başta tansiyonunuzu ölçüp nabız kontrolünüzü gerçekleştirecektir. Solunum hızının ölçülecek ve fizik tedavi sürecinize devam edilecektir. Tanı koymak birkaç kişi aynı gıdayı tüketmiş ise daha kolay olacaktır.

Sizden kusmuk örneği alınarak içerisinde ne barındığına bakılacaktır. Enfeksiyon riski taşıyıp taşımadığınızı anlamak için idrar örneğinizde alınarak tedavi süreciniz devam edecektir. Gıda zehirlenmesi dışında herhangi bir hastalığını varsa röntgen çekilerek kan tahlilide yapılabilmektedir.
İyileşme süreci enfeksiyonun türüne göre değişebilmektedir. Herhangi bir kusma durumunda mutlaka midenizi dinlendirerek hiçbir şey yememelisiniz. Böylece midenizi dinlendirmiş olursunuz.

Yorumlar