KABAK ÇEKİRDEĞİ VE KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞININ FAYDALARI

Merhaba, değerli okuyucularım. Bugün sizler için kabak çekirdeği ve kabak çekirdeği yağınin faydaları adlı başlığını, hazırladım ve yine sizler içinde bu başlık altında hiçbir yerde bulamayacağınız, birbirinden faydalı bilgilendirmelerde bulunacağım.
KABAK ÇEKİRDEĞİ VE KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞININ FAYDALARI
Evet, sizlerinde bildiği gibi karnımız acıktığı zaman hızlıca tüketebileceğimiz çöp gıdalara yönelebiliyoruz. Cips, kola ve çikolata gibi yapay şeker içeren bu çöp gıdalar, ne yazık ki birçoğumuzda alışkanlık halini alabiliyor. Eğer, sizde mutfak çekmecelerinizin bir bölümünü bu çöp gıdalara ayırdıysanız, tehlike canları çalıyor demektir.

Bu sebepten benim sizlere tavsiyem; çöp gıda akışkanlığınızı biran önce daha sağlıklı yiyecekler ile değiştirmeniz gerektiğidir.  Bu gıdalara örnek vermek gerekirse, doğanın bize sunduğu sebze ve meyve gibi nimetlerden yararlanabilirsiniz. Tabi, bununla beraber, hemen hemen her markette rahatlıkla bulabileceğiniz kabak çekirdeğine de hayır, demeyeceksinizdir.

Kabak Çekirdeği

Sağlıksız çöp gıdalarla kabak çekirdeğini değiştirmeniz, sağlığınız için ciddi avantajlar sağlayacaktır. Çünkü kabak çekirdeği, kalp ve karaciğere son derece iyi gelen bir gıdadır. Kalp sağlığı için önem arz eden minerallerden biri olan magnezyum, kabak çekirdeğinin içerisinde fazlasıyla bulunmaktadır. Her gün tüketeceğiniz bir avuç kabak çekirdeği vücudunuzun ihtiyacı olan tüm magnezyumu size sağlayacaktır. Tabi, böylece kalp sağlığınızı korumakla beraber kemikleriniz ve dişleriniz daha güçlü olur ve kaslarınıza kramp girme riskini de azaltmış olursunuz.

Ayrıca kabak çekirdeği, her gün düzenli bir şekilde tüketildiği zaman, kalp krizi ve felç olma riskini de aza indirgeyecektir. Bununla beraber bol miktarda magnezyum içeren kabak çekirdeği, tansiyonu da dengeleyecektir.

Kabak çekirdeği, içerisinde sadece magnezyum içermekle kalmaz. Bununla beraber lif ve bol miktarda sağlıklı yağda içermektedir. Tabi, bu sayede de karaciğer hastalıkları içinde koruyucu bir kalkan işlevi görmektedir. Tüm bunlarla beraber bu muazzam çekirdek, uyku kalitesini artırmaya da destek olur. Bu nedenle özelliklede uyku problemi yaşayan bireyler için tavsiye edilen gıdalar arasında yer alır.

Aramızda sabah kalktığında iyi dinlenmiş bir şekilde uyanmayı istemeyen, yoktur değil mi? İşte bu konuda kabak çekirdeği, bulunmaz bir nimet. Bunun için yapmanız gereken, sadece günde bir avuç kabak çekirdeği tüketmek ve sonrasında kaliteli uykunun tadını doya doya çıkartmak. 
NOT: Kabak çekirdeğinin faydalarından tam anlamıyla yararlanmak istiyorsanız eğer, bu gıdayı günde düzenli bir şekilde bir avuç tüketmeniz, gerekiyor.

Yorumlar