KİVİ, KİVİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI

Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için kivinin faydalarından bahsedeceğim. Tabi, kivinin faydalarından söz ederken de ne gibi durumlarda kullanılmaması gerektiğini de kale alacağım. Her anlatımımda da defalarca söylediğim gibi doğa çöp üretmez.
KİVİ, KİVİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI
Henüz tam anlamıyla keşfedemediğimiz için doğanın bize sunduğu o mucizeleri, ne yazık ki çöpe atıyoruz. Oysaki her biri, bir hastalık için içerisinde şifa barınıyor değil mi? İşte tüm bunları göz önünde bulundurarak, bugün siz okuyucularımız için “Kivi, kivinin faydaları ve zararları”  adlı başlığını, hazırladım ve yine sizler içinde anlatma sunacağım.

Kivi, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yetiştirilmekte olan, soğuk algınlığına karşı koruma sağlayan, bir meyve çeşididir. Kış aylarında vücudumuz için koruma sunan bu meyve daha çok Yalova, Adapazarı, Bursa, Rize, Ordu, Trabzon, Zonguldak, Çanakkale ve Giresun da yetiştirilmektedir. Peki, kış aylarının favori meyvelerinden biri olan kivinin, faydaları nelerdir?

Kivinin Faydaları

Kivi, başta da bahsettiğim gibi soğuk algınlığına birebirdir. Bu özelliği nedeniyle hava değişimlerinde fazlasıyla kullanılmaktadır. Ayrıca çocuk gelişimine de destek sağlar. Enerji değeri oldukça fazla olan kivi, bol miktarda C ve E vitaminleri içermektedir. Ayrıca bununla beraber bünyesinde demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, protein, lif, şeker ve folat da bulundurmaktadır. Mineraller bakımından oldukça zengin olan kivi, cilt güzelliği içinde maske olarak kullanılmaktadır.

Evet, kivi nezle gibi birçok hastalığa karşı kişiyi koruma altına alır. Ancak kivi mide rahatsızlığı ve gastrit ülser hastaları için kesinlikle önerilmemektedir. Ayrıca tansiyon hastaları ve şeker hastalarının da kullanmadan önce alanında ilgili bir hekime danışmalarında fayda var. Aksi takdirde kivi hastalıklarını tetikleyebilir ve ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

NOT: Alerjik yapıya sahip olanlar ve daha önce herhangi bir alerjik problem yaşamış bireylerde kivi tüketimi yapmadan önce doktoruna danışmaları gerekiyor. Meyve tüketimi yapılırken buna pek dikkat edilmez ama Kivi, alerjik durumları tetikleyici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle alerjik bir yapıya sahip olan bireylerin, sağlığı için meyve tüketimi yaparken bu gibi durumlara özen göstermesi gerekiyor.

Bugün siz okuyucularız için kivinin faydalarından ve zararlarından bahsettim. Umarım sizler içinde tatmin edici bir içerik olmuştur. Bir sonraki anlatımımızda tekrar görüşmek ümidiyle, sağlıcakla kalın.

Yorumlar