SAÇ DERİSİ KAŞINTISI NEDENLERİ NELERDİR? SAÇ DERİSİ KAŞINTISI NASIL GEÇER?

Saçlar birçok insan için oldukça önemli bir yere sahiptir. Gerek kadınların gerekse erkeklerin çok önem verdikleri bir konuda saçların bakımı ve sağlıklı olması fakat her zaman saçlar ve saç derisi yeteri kadar sağlıklı olamayabilir.
SAÇ DERİSİ KAŞINTISI NEDENLERİ NELERDİR? SAÇ DERİSİ KAŞINTISI NASIL GEÇER?
Özellikle saç derisinin sağlıklı olmaması saçlarında yeteri kadar sağlıklı olmasını önlemektedir. Basit gibi görünen saç derisinin kaşınmasının altında başka büyük sorunlar yatabilir ve bu sorunlar tedavi edilmediği zaman ciddi sorunlara yol açabilir. Saçların dökülmesi, saçların uzamaması, saçların cansızlaşması ve daha birçok sorunu da beraberinde getirir.

Bu nedenle özellikle saç derisi kaşıntısı meydana geldiği zaman mutlaka önlemler alınmalıdır. Eğer kişi kendi aldığı önlemler ile bu sorunların önüne geçemezse mutlaka bir cildiye uzmanına başvurmalıdır.

Saç Derisi Kaşıntısı Nedenleri Nelerdir?

Saç derisinin kaşınmasının altında birçok neden yatabilir. Bu nedenlerin bilinmesi kaşıntının geçmesi için uygulanacak yöntemler açısından da oldukça önemlidir. Saç derisinin kaşınması her bireyde aynı neden bağlı değildir. Kişinin biyolojik özellikleri, sağlık durumu, yaşı, yaşam koşulları, beslenme şekli gibi birçok neden saç derisinin kaşınması üzerinde etkilidir. Saç derisinin kaşınmasının başlıca nedenler şu şekildedir;

•    Yanlış şampuan seçimi,

•    Saç derisinde mantar oluşması,

•    Saç derisinin altında parazit oluşması,

•    Saç derisinin nemini kaybetmesi,

•    Saç derisinin yeteri kadar temizlenmemesi,

•    Saç da kepek oluşumu,

•    Saç derisinde meydana gelen egzama gibi nedenler saç derisinde kaşıntıya neden olmaktadır.

Bu nedenlerin bazıları ciddi sorunlara yol açabilmekte bu nedenle de en kısa sürede problem çözülmelidir.

Saç Derisi Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Saç derisinde meydana gelen kaşıntının çözümü için öncelikle saç derisinin neden kaşındığını bulmak gerekmektedir. Bunun için bir cildiye uzmanından yardım almak gerekebilir. Daha sonra yapılması gerekenlerin başında saç ve cilt tipine uygun şampuanlar kullanmaktır. Saç diplerinde meydana gelen kaşıntı için beslenme şekli oldukça önemlidir.

Saçı ve cildi besleyen besinler tüketmek kaşıntının azalmasına yardımcı olacaktır. Saç derisinin nemini kaybetmesi de saç derisinde kaşınmaya sebep olduğu için saçı çok sık ve çok sıcak su ile yıkamaktan kaçınmak gerekir. Fön gibi kurutucu ürünleri kullanmamak saç derisini rahatlatacaktır. Eğer bu kaşıntı mantar veya egzama gibi bir hastalık sonucunda ortaya çıkmışsa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Yorumlar