2 AYLIK BEBEĞİN GELİŞİM FONKSİYONLARI

Bebekler iki ayına gelince bakımı biraz daha kolay olacaktır. Artık bebek dünyaya alışmış aşamasında, anne ise bebeğinin dilini ve ihtiyaçlarını öğrenmiş duruma gelir.
2 AYLIK BEBEĞİN GELİŞİM FONKSİYONLARI
Karnı acıktığında, altını pislettiğinde veya ağrısı olduğunda bebeğin ağlayışından anne sorunun ne olduğunu anlamaya başlar. Bebek gece gündüz kavramını öğrenerek daha rahat uyur. Genellikle günlük 16 saat uyurlar.

Bebeğin Fiziksel Gelişimi
Oldukça dikkat çekecek kadar renkli objeleri takip etmeye başlarlar. Ellerinde eldiven varsa bu ayda çıkarabilirsiniz. Çünkü bebek ellerini keşfedip kullanmaya başlayacaktır. Ona bir şey uzattığınızda almaya çalışır. Eline aldığında uzun süre tutamaz geri bırakır veya ağzına alır. Yüzü koyun yatırıldığında bebek başını bir miktar kollarından destek alarak kaldırır, fakat çabuk yorulur başını yere bırakır. Bebek boğulmaması için çok dikkat edilmesi gerekir.

Anne ve babasıyla göz teması kurmaya başlar. Dikkatlice izler. Bebekle konuşulduğunda gülerek tepki verir. Sevildiğini anlar kendini daha çok güvende hisseder. Agu sesleri çıkarmaya başlayarak anne ve babasının konuşmasına tepki vermeye çalışır. Kadın ve erkek sesleri ayırt etmeye başlar ve annesinin sesini daha çok bilir. Annesinin sesini duymadığında huzursuz davranışlar sergiler. Kulakları ve gözleri ilk aya göre daha net duyar ve görür.

Anne Ve Babanın Yapması Gerekenler
Bebekle daha çok zaman geçirerek ona dünyayı tanımasına kendisini güvende hissetmesine yardımcı olur. Anne ve babanın sevgisi, ilgisi zihinsel fiziksel sosyal gelişimi için önemlidir. Bebekle göz teması kurup onunla konuşun ve gülün. Sizi taklit etmeye çalışacak siz gülünce oda gülecektir. Bu ayda bebekler en çok yüze ve gözlere odaklanarak bakarlar. Ona şarkılar veya ninniler söyleyerek sakinleştirebilirsiniz.

İlk 6 aya kadar sadece anne sütü içmelidir. Her 3 veya 4 saate bir bebek emmek isteyecektir. Emmek istediği zaman geciktirmeyin, çünkü sinirlendiği zaman emmek istemez sakinleşmesi zor olacağı için beslenemez. Bebek emdikten sonra mutlaka gazını çıkartın. Uyurken veya uyanıkken gaz problemi yaratarak ağlamasına sebep olur. Emdikten sonra bebeği omzunuza dik pozisyonda tutarak gazını çıkarmasına yardımcı olun.

2 aylık aşısı
Dıacb-ıpv (5li karma aşısı) bacaktan yapılır.
BCG (verem aşısı) koldan yapılır.
Prönomok ( zatüre aşısı) bacaktan yapılır.

Yorumlar