KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞI’NIN ZAMANLA ARTIŞ GÖSTERME SEBEPLERİ

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, genellikle baş harflerinin birleşimi olan KOAH olarak ifade edilmektedir. KOAH öksürük ile başlayıp, balgam ile devam eden, ilerlemesi durdurulabilen fakat tam olarak tedavi edilemeyen bir akciğer hastalığıdır.
KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞI’NIN ZAMANLA ARTIŞ GÖSTERME SEBEPLERİ
Hastalarda havayollarının daralmasına bağlı olarak solunum sisteminde bozulmalar olmaktadır ve nefes alımları güçleşir, günlük işlevlerinde bile kısıtlamalar yaşar hale gelirler. Dünya genelinde KOAH’a sebep olan en önemli faktör ise sigara dumanıdır.

Türkiye’de de her geçen gün artış göstermekte olup büyük bir kısmı ölümle sonuçlanmaktadır. Daha önceleri erkek hastalığı olarak bilinen KOAH, bilinenin aksine artık kadınlarda da görülmektedir. Sigaranın yayılımına bağlı olarak kadın, erkek ayrımı gözetmeksizin yayılımını zamanla arttırmıştır.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

•    Hafif KOAH Belirtileri: Öksürük ve balgam en sık görülen belirtilerdir. Nefes darlığı ise çok ağır iş yapımında ve hızlı adımlar ile yüründüğünde kendini gösterebilir.

•    Orta Şiddette KOAH Belirtileri: Öksürük, balgam ve nefes darlığı artış gösterir. İşlevleri kısıtlanır, yaptığı işlerde zorlanır ve nefessiz kalırlar.

•    Ağır Şiddette KOAH Belirtileri: Öksürük, balgam ve nefes darlığı çok fazla artış gösterir. İşlevleri kısıtlanır, yaptığı işlerde zorlanır ve nefessiz kalırlar. Halsizlik artar. Uyku düzende gece nefes alımı zorlaştığından bozulma görülür. Sinirlilik. Yorgunluk. Zayıflama. Unutkanlık. Şiddetli baş ağrıları. Bazı uzuvlarda morarma. Karında hazımsızlığa bağlı yanma ve ağrılar görülür.

Kronik Obstrüktif Nedenleri

Sigara kullanımı en büyük etkendir. Sadece kullanımı değil sigara dumanına maruz kalmak bile KOAH’a neden olmaktadır. Solunum sisteminin bozulmasına ve kandaki oksijen miktarının azalmasına neden olur. Diğer bir etken çalışma ortamında ki kimyasallar, dumanlar, tozlar yani olumsuz hava şartları da solunum yoluna verdiği zarardan dolayı, KOAH ile birlikte çeşitli solunum yolu hastalıklarına da neden olmaktadır. Yaş, cinsiyet ve genetik etkenlerde KOAH nedenlerindendir. 40 yaş üstü eğilim göstermekle birlikte erkeklerde daha fazla etkindir.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın Tedavisi
Hastalığı tamamen yok eden bir tedavi henüz geliştirilmemiştir. Ancak ilerlemesini durduran ve önemli oranda gerileten ilaç ve yöntemler mevcuttur. Sigaradan uzak durmak hastalığın ilerlemesini büyük ölçüde durdurur.

Yorumlar