TİFO NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Günümüzde her yaştan kişilerde rastlanan mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır. Genel olarak sonbahar ve yaz aylarında görülür. Tifo kalp, beyin, karaciğer, böbrek gibi birçok organı ve sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır. Tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilir.
TİFO NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
Belirtileri Nelerdir?
Tifo mikrobu vücuda girdikten sonra bir hafta içerisinde etkilerini gösterir. İlk başta yorgunluk, baş ağrısı kendini hissettirir ve bu yorgunluğun hissedilmesine rağmen tifo olan kişi yatmak uyumak istemez. Hastalığın daha sonraki evresinde ishal, iştahsızlık, burun kanaması v.b birçok etkiler kendini göstermeye başlar ve sırtta küçük kabarcıklar, lekeler oluşmaya başlar. Hastalığın daha ileri evresinde ise dışkı yumuşaklaşır bağırsakta kanamalar görülebilir ve hastalık 3 hafta sonra ortadan kalkmaya başlar. Belirtiler kişiden kişiye göre de değişkenlik gösterebilir.

Nasıl Bulaşır?
Tifo adı verilen bu virüs dışkı, tükürük, idrar, kan ve deri döküntülerinde bulunur. En çok lağım suları karışmış içme sularından içerisine mikrop bulaşmış besinlerin tüketilmesi sonucu bulaşır. Bundan dolayı besin öğelerinin mutlaka yıkanması gerekir. Özellikle de yeşil soğan, marul ve benzeri ürünlerin sirke ile yıkanarak yenmesi daha sağlıklı olacaktır.

Nasıl Tedavi Edilir?
Hasta bol su tüketmelidir. Limonata, meyve suyu, portakal suyu, haşlanmış yumurta, meyve püreleri gibi vitamin ve protein yönünden zengin besinler tüketmelidir. Bunların dışında hastalık sert ve ağrılı bir şekilde seyir ediyorsa antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Günümüzde içme sularına kanalizasyon, çeşitli mikroplar gibi birçok farklı virüs ve hastalık yayacak etkenler bulaşmaktadır.

O yüzden iyi arıtılmış sular tüketilmelidir. Yediğimiz besinlerin hijyenik olmasına meyve sebzelerin iyi yakanmış olmasına özen göstermeliyiz. Tifodan korunmanın başka bir yolu da tifo aşısıdır. Fakat tifo aşısı da %100 bir korunma yolu değildir ancak %51-67 oranlarında hastalıktan korunmaya etki eder. Tıbbi olarak da destek almak yararınıza olacaktır. Bu konuda uzman hekim desteği alarak tedaviye başlayabilirsiniz. Verilen ilaçları da düzenli olarak kullanmanız sağlıklı sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Yorumlar