Akciğer Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akciğer kanseri, günümüzde oldukça sık görülen bir hastalık haline gelmiştir. En büyük nedenlerinden birisi, insanoğlunun 20. yüzyılda gelişen alışkanlıklarından biri olan sigara içme alışkanlığından kaynaklanmaktadır.
Akciğer Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Tüm kanser türlerinde olduğu gibi akciğer kanserini de yenmenin en etkili yolu erken teşhistir. Gelişen teknoloji ile birlikte, zaman içinde erken tanı koymaya yönelik donanımlar geliştirilse de, hala toplum sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. İnsanların hastalıklardan kurtulmaları ve onlarla savaşabilmeleri için en büyük silahlarından biride bilinçli olmaktır.

Akciğer Kanserinin Gelişimi

Kanserler genel olarak ilk teşhis edildiği yerdeki ismi ile anılır. Bu yüzden akciğer başlayan kanserin ismi 'Akciğer Kanseri' olarak adlandırılır. Göğüs kafesimizin altında, göğüs boşluğumuzun büyük bir kısmını dolduran koni şeklinde süngere benzeyen bir yapıda yer almaktadır. Akciğerin en önemli görevlerinden biri vücut hücrelerinin artık maddesi olan karbondioksiti vücuttan dışarı atmak ve vücut için en temel gereksinim olan oksijeni vücuda almaktır.

Zamanla sigara dumanından yıpranan akciğerlerdeki hücrelerin, ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak içeride bir kütle (tümor) oluşturması, akciğer kanseri oluşumudur. Burada oluşan kitle öncelikle burada büyür ve ileriki aşamalarda çevre dokulara ve vücuttaki dolaşımlar yoluyla uzak organlara ulaşarak hasara yol açar. Buradaki uzak organlar karaciğer, kemik, dalak gibi mevkiiler olabilir. Bu yayılmanın adına da Metastaz denir.

Yukarıda da değinildiği gibi sigara kanser türlerinin hepsinin oluşmasında en büyük nedendir. Araştırmalara göre kanserlerin %80-90'ı tek başına sigaraya bağlıdır. Risk, sigara içme süresi, toplam içilen sigara, başlama yaşı ve içilen sigaranın tipine göre değişir. Akciğer kanserine yakalanma riski oranı hiç sigara tüketmeyenlerde %3, günde bir paket içenlerde %61, 1-2 paket içenlerde %217 civarı olarak belirlenmiştir.

Akciğer Kanseri Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Akciğer kanseri hastalık belli bir aşamaya gelene kadar önemli bir şikayete yol açmayabilir. Bu hastalığı bu kadar tehlikeli yapan en önemli faktörde budur. İnsanoğlunun en sinsi hastalıklarından biri olarak bu yüzyılda karşımıza çıkmıştır. En önemli belirtiler balgamda kan görülmesi, giderek artan nefes darlığı, batıcı nitelikteki göğüs ağrısı olabilir.

Hastalığın erken evrelerinde akciğerdeki tümörlü doku temizlenerek çıkartılabilir ya da akciğer lobu alınarak temizlenir. Bu durumda başka tedaviye gerek yoktur. Lakin geç teşhislerde ameliyatın yanında bazı hastalara ameliyat sonrası radyoterapi(ışın tedavisi) tavsiye edilir.

Yorumlar