Anne Sütünün Önemi

Anne sütü yeni doğan her bebeğin beslenmesi için gereklidir ve en önemli besin kaynağıdır. Yeni doğan bebeklerde 6 ay boyunca ek gıda gerektirmeden kullanılır ve bebeğin bağışıklık kazanmasını sağlar. Doğumdan sonra gelen ilk süt sarı renk olur ve bu süt bebek için çok faydalıdır.
Anne Sütünün Önemi
Bu sarı süt bebeğin ilk aşısı olarak yerini alır. Anne sütü her zaman doğaldır. Bu sütü ısıtmak gerekmez. İlk altı ay sadece anne sütü verilip, altı aydan sonra da besin takviyeleri ile birlikte en az 2 yaşa kadar devam edilmelidir.

Emzirme Sıklığı Ve Süresi Ne Olmalı?

Yeni doğan bebeğe doğumdan sonra meme verilmelidir. İlk emzirmeye başlandığında anne sütü gelmeyebilir. Böyle bir durumda ek gıdaya asla başvurulmamalı. Bebeği emzirmeye devam edilmelidir. Özellikle 2 ay boyunca bebek her ağladığında anne sütü bebeğe verilmelidir. Başlangıçta süt az olduğu için her iki göğüs de emzirilmeli ve de sütün artması sağlanmalıdır.

Birkaç ay sonra ise her öğünde bir memenin emzirilmesi yeterli olabilmektedir. Her öğünde bir memeyi tamamen boşaltması sağlanmalı ve bebeğin doyması sağlanmalıdır. Bebek ilk doğduğu anda acıkma aralığı 10-15 dakika kadar iken, bebek büyümeye başladıkça bu süre 2-3 saate kadar uzayabilmektedir.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Bebeğin doğduğu andan itibaren bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebeğe yapılan aşıların etkisini arttırır. Bebeğin her türlü gelişimine katkı sağlar. Özellikle zihinsel ve zeka gelişimine etkisi büyüktür. Bebeği enfeksiyonlara karşı korur. İshal ve kabızlığı önler. Anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir. Bebeğin çene ve diş sağlığı gelişimine katkı sağlar. Bebeğin hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. Konuşmayı geliştirir.

Anne sütünün tadı her zaman değiştiği için bebeğin farklı tatları tanımasını sağlar. Anne sütü ile beslenen bebekler daha sakin huzurlu olur. Anne sütünün sindirimi inek sütüne göre kolay olduğu için sindirim sistemini zorlamaz. Bebeğin büyümesine yardımcı olur. Anne sütü ile beslenen bebeklerin uykuları daha uzun süreli olur. Bu sayede bebeğin büyümesi de kaliteli olacak ve dengeli bir beslenme oluşacaktır.

Yorumlar