BÖBREK TAŞI NASIL OLUŞUR? BÖBREK TAŞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Böbrekler kandaki fazla ve gereksiz sıvıyı süzerek idrar şeklinde vücuttan atar. Bu sıvı ile beraber atılan bazı katı maddeler idrar ile atılan suyun az olması durumunda idrar yollarında çökme yaparak zamanla böbrek taşlarını oluşturur.
BÖBREK TAŞI NASIL OLUŞUR? BÖBREK TAŞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Bu taşların büyüklükleri ve sayıları değişmektedir. Böbrek taşlarının çoğunun içeriğinde kalsiyum vardır.

Genellikle sıcak iklimlerde yaşayan insanlarda gün içinde vücuttan ter ve diğer yollarla atılan sıvı miktarı fazladır ve bu nedenle idrar miktarı azalır. Sıvı miktarı az olan ve daha yoğun olan idrar içinde taş oluşumu daha yüksektir. Bunun yanı sıra kalsiyum, oksalat, sistin ve ürat gibi kimyasalların idrar içinde fazlaca bulunması da taş oluşumunu arttırır.

İdrar yollarında enfeksiyon varlığı, yapılarında bozulma olan böbreklerde ve ailesinde böbrek taşı olan bireylerde taş oluşumu riski daha yüksektir. Böbrek taşı oluşumunu önleme yolları; Böbrek taşı rahatsızlığı yaşayanların büyük kısmı sonraki 5-10 yıl içerisinde tekrar taş oluşumu ile ilgili sorunlar yaşamaktadır. Ancak bazı önlemlerle taş oluşumu riski azaltılabilir.

Günde yaklaşık 2-2,5 lt arasında su tüketilmeli (Çoğu sıvı olarak alınmalıdır.)
Hayvansal gıdalar aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.
Tuz kullanımı kısıtlanmalıdır.
Gazlı içecekler, çay, kahve, çikolata ve kakaolu gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak veya az tüketmek.
Yeşillikleri yemeden önce bol su ile durulamak.
Baharatlı gıdaların tüketimine dikkat etmek.
Düzenli egzersiz yapmak.

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir

Sıvı miktarı az olan ve daha yoğun olan idrar içinde taş oluşumu daha yüksek olup, bu rahatsızlığın belirtilerine bakarak siz de bu belirtilerle böbrek taşından şüphe edebilirsiniz. Böbrek taşı olan kişiler mutlaka uzmana giderek bu sorundan kurtulmak için sağlık merkezlerine gitmelidir.

İdrarda kum ve taş parçacıklarının görülmesi,
İdrarda kan görülmesi,
İdrar yolu enfeksiyonlarının sık sık tekrarlanması,
Karın ağrısı iştahsızlık,
Bulantı, kusma, özellikle yan bölgelerde şiddetli ağrı.

Böbrek taşı konusunda mutlaka uzman hekim desteğinin alınması gerekir. Bu sayede sağlıklı bir sonuca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yorumlar