DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? TEDAVİ YÖNTEMLERİ NASILDIR?

Diş eti çekilmesi, ağız hastalıklarının başında gelmektedir. Paradontoz olarak da adlandırılan ağız sağlık sorunu önlenebilmesi kolay, ileri seviyelere ulaştığında ise iyileşmesi ve tedavisi ise uzun süreç isteyen bir rahatsızlıktır.
DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? TEDAVİ YÖNTEMLERİ NASILDIR?
Diş eti çekilmesi ileri seviyelere ulaşmadan diş hekimine başvurulmalıdır. Çok basit yöntem olan diş temizliği ve düzenli etkin fırçalama ile çok hızlı tedavi edilebilir.

Diş eti çekilmesi, dişlerimizi saran pembe dokunun yukarı veya aşağı doğru çekilmesiyle meydana gelmektedir. Bununla birlikte diş etleri arasında bakteri oluşumu fazlalaşır ve diş eti dokularına zarar vermektedir. Gerekli önlemler alınmadığı taktir de diş kaybı gerçekleşir.

Diş eti çekilmesi başladığından itibaren tedavi süreci başlamalı ve kontrol altına alınmalıdır.
Sigara kullanımı, yanlış ve sert diş fırçalama, ağız hijyeninin sağlanamaması, hormon bozuklukları, diş gıcırdatma, uyku esnasında dişlerin sıkılması, diş kontrollerinin yapılmaması, stres, diş sıralamasında ve çene yapısında bozukluk olması, yetersiz beslenme başlıca sebepleri arasındadır. Bunların yanı sıra doğum kontrol hapları ve kalp ilaçları, hamilelik, menopoz gibi hormonsal değişiklikler ağız sağlığını etkilemektedir.

Diş Eti Çekilmesinde Kullanılan Doğal Tedavi Yöntemleri

Diş eti çekilmesinde kullanılan doğal tedavi yöntemlerinde bazıları şu şekildedir;

•    Şap yöntemi, iltihap kurutucu etkisi bulunduğu için diş eti çekilmelerinde gargara yapılarak kullanılması iyi gelecektir.

•    Yeşil çay yöntemi, içerisinde bulunan antioksidan miktarının yüksek olmasından dolayı günde en az 2 bardak yeşil çay tüketilmesi uygundur.

•    Karanfil çiğnemek, diş eti çekilmesinde iyi gelecek bir diğer yöntemdir. Karanfili her gün 3 veya 4 adet çiğnemek diş etlerinizi rahatlatıp sızısını alacaktır.

•    Hardal yağı, bir tatlı kaşığı hardal yağına bir tutam tuz dökülüp diş etlerine masaj uygulanmalıdır. Diş eti çekilmesini durduran doğal yardımcımızdır.

Diş Eti Çekilmesinin Belirtileri

•    Ağızda oluşan kötü koku,
•    Diş taşları,
•    Soğuk ve sıcak yiyecekler tüketildiğinde diş etlerinde oluşan sızı,
•    Diş etlerinin fırçalama sırasında kanaması,
•    Dişler arasından açıklık,
•    Diş eti iltihaplanması, kızarıklık ve şişme.

Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler görüldüğünde vakit kaybedilmeden diş doktoruna gidilip gerekli önlemlerin alınması gerekir. Ayrıca diş eti çekilmelerine evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Yorumlar