EPİLEPSİ NEDİR? EPİLEPSİ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Epilepsi hastalığı, mazisi antik çağlara dayanan halk dilinde de sara olarak bilinen, beyinde sinir hücrelerinin patlaması sonucu meydana gelen geçici bir bilinç kaybıdır. Nörolojik bir hastalıktır.
EPİLEPSİ NEDİR? EPİLEPSİ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
30’dan fazla farklı epilepsi nöbeti, 100’den fazla epilepsi belirtisi bulunmaktadır. Her yaşta yaşanabilen, 100 kişiden bir kişide görülebilen ve birçok çeşidi bulunan bir hastalıktır. Hepsinin tedavisi olmamakla birlikte bazılarının tedavisi mümkündür.

Genele yayılan epilepsi nöbetleri beynin tüm bölümlerini etkiler. Hastanın hayatını kolaylaştırması için nöroloji uzmanıyla iş birliği içinde hareket etmesi, doktorunun izlediği yoldan ayrılmaması gerekir.

Epilepsi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi hastalığının belirtileri beynin uyarılan bölgesine göre değişiklikler gösterir. Gözlerin bir noktaya dalması, vücutta titreme, konuşma esnasında konuştuğunu unutma, sık aralıklarla kesik kesik konuşma, şuur kaybı gibi belirtiler başlıca gözlemlenebilecek belirtilerdir.

Bu belirtiler gözlemlendiğinde hasta tehlikeli yerlerden, başını çarpabileceği maddelerden, kesici, yanıcı objelerden uzak tutulmalı, ayakta ise sırtüstü yatırılmalı veya oturması sağlanmalı, herhangi gelebilecek bir nöbete karşı tedbir alınmalı ve en kısa sürede bir nöroloji uzmanına başvurulmalıdır.

Nöbet Geçirmekte Olan Bir Hastaya Yapılması Gereken İlk Yardım Nedir?

Öncelikle nöbet geçiren bir hastanın yanında sakin kalınmalıdır. Nöbet sırasında hasta yere sırtüstü yatırılmalıdır. Eğer hastanın ağzından köpük geliyorsa nefes almasını kolaylaştırmak için başı yana çevrilmelidir. Hastanın dilini ısırmaması için dişlerinin arasına yumuşak peçete veya bez parçası koyulmalıdır. Dişlerin kilitlenmemesi için kesinlikle parmaklar ile müdahale edilmemeli ve hastanın çenesine baskı uygulanmamalıdır.

Hastanın baygınlığı sırasında kesinlikle soğan, kolanya vs. maddeler koklatılmamalıdır. O anda nefes almakta zorluk çeken hastanın nefes alması bu maddelerle daha da zorlaşır. Nöbet sırasında hastanın yakınında bulunan darbe verebilecek sert objeler uzaklaştırılmalıdır. Nöbet geçiren hasta birkaç dakika içerisinde nöbeti atlatacaktır. Eğer nöbet 2 dakikadan fazla sürüyorsa bir nöroloji uzmanından acil yardım istenilmelidir. Nöbeti atlatan hasta geçici bilinç kaybı, sersemlik ve yorgunluk hissedecektir. O yüzden hasta kendine geldikten sonra bir süre dinlenmelidir.

Epilepsi Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Epilepsi hastalığı uzmanların öncelikle ilaçla tedaviye başladığı, bazı hastalarda nöbetlerin ilaçlar ile kontrol altına alınabildiği bir hastalıktır. Bazı hastalarda ise tam etki göstermeyip nöbetleri en aza düşürmektedir.

Epilepsi hastalığının bir başka tedavi yöntemi de “pil” uygulamasıdır. Bu yöntem uzmanlar tarafından nörolojik bilimler merkezinde (nöroşirurji) pil yerleşimi operasyonuyla yapılır.

Yorumlar