Tırnak Bakımında Yapılan Yanlışlar

Cilt bakımı kadar önemli olan tırnak bakımı, günlük hayatımızdaki ilişkiler açısından önemlidir. Tırnak bakımı fazla zamanımızı almadan kolayca uygulamalarla yapılabilir.
Tırnak Bakımında Yapılan Yanlışlar
Tırnakların düzenli kesilmesi bakımlı görünmek için ilk yapılması gerekendir. Duş sonrası el ve tırnaklar yumuşadığı, nemlendiği için en doğru zamandır. Oval ve düz olmak üzere kesilen tırnaklar, kesim sonrasında güzel bir şekilde yıkanmalıdır. Kesim sonrası krem veya vazelin sürülerek nemlendirilir.

Tırnak Törpüleme

Törpü tırnak bakımı aşamalarından ikincisidir. Tırnaklar kesildiğinde sivri uçlar kalabilir. Bu sorunu gidermek için törpü yapılmalıdır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, mutlaka tek yönde törpü yapılmalıdır.

Kesim sonrası vazelin veya krem sürülmüş ise, iyice kuruması beklenmelidir. İşleme başlamadan önce nasıl törpü yapılacağına karar verilmeli, küt veya oval olarak törpülenmelidir.

Tırnak Sağlığı

Yukarıda saydığımız her işlem bakımlı tırnaklara sahip olmak için yapılması gereken işlemlerdir. Çeşitli tırnak hastalıkları yaşamamak için bu bakımlar yapılmalıdır. En sık rastlanan tırnak rahatsızlıkları; tırnak batması ve tırnak mantarıdır.

Tırnak renginde oluşan renk değişimleri tırnak mantarı olarak adlandırılır. Tedavi süreçleri antibiyotik ve lazer tedavisidir. Bir diğer rahatsızlık ise, günümüzde en çok rastlanan tırnak batmasıdır. Genellikle yanlış tırnak kesimi ve yanlış ayakkabı seçimi ile meydana gelir. Evde de geçici, pratik çözümler uygulanabilir. Ama doktor tedavisi bu rahatsızlıkta önemlidir.

Tırnak bakımı, bu gibi tırnak rahatsızlıklarına yakalanmamak adına önem taşımaktadır. Haftada bir kez mutlaka el ve ayak tırnak bakımı yapılmalı, tırnak bakımı yapıldıktan sonra tırnakların kuvvetlenmesi için takviyeler kullanılmalıdır.

Tırnak Bakımı İçin İpuçları

Tırnak bakımında önemli olan ipuçlarının bazıları şunlardır:

•    Bazı yağ türleri tırnak bakımında önem taşımaktadır. Zeytinyağı, badem yağı gibi bitkisel yağlara tırnaklarınızı batırarak bakım yapabilirsiniz.

•    Dış etkenler tırnakları oldukça yıpratır. Bir şeyler taşımak, tırnaklarınızı bir yerlere sürtmek tırnaklarınıza fazlasıyla zarar verir. Bu gibi davranışlardan uzak durmaya çalışılmalı.

•    Tırnaklar uzadıkça düzenli bir şekilde kesilmelidir. Tırnaklar kesildikçe yerine daha sağlıklı, sağlam ve bakımlı tırnaklar gelecektir.

•    Eğer kullandığınız bir enstrüman varsa, tırnak yerine pena kullanmaya çalışın.

•    Tırnakların beslenmesi amacıyla mutlaka el kremi kullanmaya özen gösterin.

Yorumlar