YAŞAM ALANLARINIZDAKİ RENKLERİN ANLAMLARI

Küçük veya büyük olmasına bakmadan yaşam alanlarımızı istediğimiz şekilde renklendirebiliriz. Evimizi dizayn etmeden önce odalarımızın büyüklüğüne göre eşyalar tercih edilmelidir.
YAŞAM ALANLARINIZDAKİ RENKLERİN ANLAMLARI
Evlerimiz, ister küçük- büyük olsun çok güzel bir şekilde tasarlayıp, yerleşim yapabiliriz. Öncelik olarak, duvar renkleri seçerken koyu tonlar yerine açık tonlar kullanarak gözümüzü yormayacak şekilde canlılık oluşturabiliriz.

Renklerinde Bir Dili Vardır

Kırmızı: Tansiyonu yükselttiği gibi, iştah açıcı ve kan akışını hızlandırır. Enerji rengidir. Ortama canlılık kazandırır. Enerji anlamına geldiği gibi güç ve aşkın rengi olarak da görülür. Kırmızı rengin tercih edildiği odalarda (mekânlarda) ortamın ışığı önemlidir. Loş ışıklı ortamlarda boğucu bir hava oluşturduğu gibi evlerin güneye bakan odalarda kullanımı ortamı canlandırmaktadır. Bu ortamda kullanılan aksesuarlar sade ve küçük olması akıcı bir hava oluşturacaktır.

Turuncu: Heyecan, mutluluk, cesaret gibi anlamlara gelmektedir. Kırmızıya nazaran agresif bir durum oluşturmaz. Ortama canlılık kazandıracak bir renktir. Sıcak ve samimi bir renktir. Genellikle yemek yenilen mekanlarda kullanılır. Aydınlık mekânlarda kullanarak ortamı canlandırarak mutluluğunuzu arttırabilirsiniz.

Sarı: Bu renk ilk akla gün ışığını getirmektedir. Sarı renk enerjiyi artırmasına rağmen, bu renk yoğunluğunun olduğu ortamda rahatsız edici olabilmektedir. Sıcak bir renk olup, neşeyi artıran ve zihinsel aktiviteyi canlandırır. Daha çok kapalı ortamlarda ışığı az gören) kullanımı idealdir.

Yeşil Renk: Sakinleştirici, iyileştirici bir özelliği olup daha çok iç mekanlarda kullanılmaktadır.
Doğamızın rengi olup tazeliği ve yaşamı ifade etmektedir. Depresif durumlarda rahatlatıcı olarak da kullanılabilir. Bu renkte heyecan ve hareketlilik az olduğu için daha çok huzur verir. Zihinsel aktiviteyi artırdığından dolayı düşünmeye sevk etme özelliği vardır.

Mavi: Rahatlatıcı, serinlik ve huzuru sembolize etmektedir. Deniz’in ve gökyüzünün rengidir. Stresi engeller ve dinlenmek için ideal renklerden biridir. Sadakati, güveni, zekayı, cenneti sembolize etmektedir. Açık renklerinin kullanımı ferahlık sağlar. Oturma odalarında kullanılabilir.

Pembe: Aşk ve çocukluk terimlerini kavrar. Sevgiyi, şefkati ifade ettiği için çocuk odalarında ve genç kız odalarında kullanılabilir. Pembe ortamda sıcaklık hissi ve kişiye mutluluk veren bir renktir. Stresi azaltarak huzuru sağlar. Açık tonları oturma odası veya salonda kullanılabilir. Her rengin anlamı olduğu gibi; doğru rengi, doğru odalarda kullanarak hayattaki motivasyonumuzu yükselterek ailemizin enerji seviyesini artırabiliriz.

Eşyalarımızı Değerlendirelim

Renkleri tanıdıktan sonra en önemli hususlardan biri eşya seçimi ve dizayndır. İlla eşyalarımız marka ve pahalı olmasına gerek yok. Bizim için basit bir vazo bile tekrardan tasarlayarak yeni bir hava katılabilir.

Küçük odalarımızı tıklım tıklım doldurmamıza gerek yok. Ne kadar sade bir ortam oluşturursak o kadar rahat hissederiz. Çok fazla küçük eşyadan kaçınarak ortamın boğuculuğundan kurtulabiliriz. Evlerimiz ve yaşamlarımızı renklendirerek canlılık kazandırabiliriz.

Yorumlar