Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda yatak ıslatma tıbbi bir sorundan ya da psikolojik bir nedenden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Yatak ıslatma hem anne baba için hem de çocuklar için sıkıntılı bir durumdur. Çocuklar çiş eğitimine 2-2,5 yaşlarında beden ve beyin olarak hazır olur.
Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri ve Tedavisi
Çiş eğitimi gece ve gündüz olarak değişmektedir. Gündüz için verilen eğitim 2 yaşlarındayken, gece için verilen eğitim 4- 5 yaşlarındayken verilmelidir.

Çocuklarda Alt Islatma Neden Olur?

5 yaşından sonra yatak ıslatma devam ediyorsa eğer araştırılmalıdır. Tuvalet eğitimi verirken hatalar olmuş olabilir. İstemeden de olsa baskı ve zorlama olmuş olabilir. Bu baskı ve zorlama çocuklarda korku ve endişeye neden olur. Gündüz kontrolü sağlamaya çalışan çocuk gece dayanamayıp kendini gevşek bırakır ve yatağını ıslatır. Aile içindeki sorunlardan duygusal olarak etkilenen çocuklar da yatak ıslatırlar. İlgisizlik, fazla ilgi, anne baba arasındaki tartışmalar hastalığın oluşmasında etkili olabilir. Derin uyku ve genetik faktörlerde yatak ıslatma nedenlerinden biridir. Anne babada veya akrabalarda var ise çocukta da olma ihtimali yüksektir.

Yatak ıslatma rahatsızlığı olan çocuklar içine kapanık ve çekingen olurlar. Arkadaşlarının ve akrabalarının evlerinde yatağı ıslatma korkusundan kalmak istemezler. Sabahları ailenin diğer üyelerinden utanırlar. Annelerine babalarına karşı kendilerini kötü hissederler. Bu yüzden psikolojik ve tıbbi olarak tedavi şarttır.

Alt Islatan Çocuğu Nasıl Tedavi Edebiliriz

Tedaviye başlamadan önce çocuğu motive etmeliyiz. İyileşeceğine inandırmalı, sevgi ve güven vererek tedaviye destek olmalıyız. Mutlaka bir doktor gözetiminde gerek ilaç tedavisi gerek psikoterapi desteği ile tedaviye başlanmalıdır. Belirli aralıklarla idrar tahlilleri takip edilerek herhangi bir enfeksiyon durumunda ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Tedavi sürecinde alay etmeden, aşağılamadan, kızmadan, bağırmadan sabırla destek olunmalıdır. Kuru kalktığı sabahlar çocuğa ödül vermek motivasyonunu artırır.

Islak kalktığı zamanlarda kızmadan hoşgörülü bir tutumla “olabilir.”, “tedavi ile geçecek.”, ” birlikte bunu aşacağız.” gibi teselli cümleleri ile tedaviye destek olunmalıdır.

Uyku vaktinden önce sıvı tüketimi azaltılabilir, uyku arasında tuvalete kaldırılarak birikmiş idrar boşaltılır. Islaklığa karşı alarm cihazı kullanılabilir. Alt ıslatma yavaş - yavaş sonlanmaya başladığında çocukta özgüven oluşur. Zamanla hiç alt ıslatmayı yapmaz.

Yorumlar