Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Doğa ananın insanlığa bir hediyesi olarak görebileceğimiz Hindistan cevizi yağının faydalarını, kullanım alanlarını ve özellikle saç ile ilgili bakım önerilerini inceleyeceğiz.
Hindistan Cevizi Yağı Faydaları
Hindistan cevizi meyvesinden elde edilen doymuş bir yağ çeşidi olan bu mucize yağ; güzellik maskelerinden sağlığa, yiyecekten kozmetiğe birçok alanda kullanılır. Tropikal iklimlerde bolca bu meyveye rastlamak mümkün. Yağın kokusu tıpkı meyvesi gibidir; yoğunluğu ise, ısıya bağlı olarak katılaşıp sıvılaşabilir.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı; yemeklerde, sağlık alanında ve çokça da kozmetik sektöründe karşımıza çıkıyor. Meyvenin kendisini yerken alınan lezzet bir yana, barındırdığı şifa her derde deva olacak cinsten. Hindistan cevizi yağının faydaları ise bir hayli uzun.

•    İçinde yer alan faydalı asitler çeşitli hastalıklarda iyileştirici etkisi bulunur; mide rahatsızlığı çeken kişilerin sofralarından eksik etmemesi gereken yağlar arasında yer alır.

•    Tıraş sonrası cilde sürüldüğünde doğal bir nemlendirici vazifesi görür.

•    Yoğun nemlendirme özelliği olması sebebiyle çatlak oluşumunu engeller. Bu sebepleHindistan cevizi yağıhamilelerin kullandığıyağ çeşitlerindendir.

•    Cilt yağının dengelenmesinde ve sıkılaşmasında etkili olur. Ayrıca, egzama gibi cilt rahatsızlıklarında tahriş olan bölgeyi rahatlatır.

•    Makyaj artıklarını temizlemek için doğal bir peeling aracıdır.

•    Diş fırçasına soda ve Hindistan cevizi yağı sürüldüğünde bakterilerin yok olduğu ve dişlerin beyazladığı fark edilir.

•    Hoş kokusundan faydalanmak için deodorant olarak kullanılabilir.

•    Yaraların iyileşme hızı üzerinde etkisi büyüktür.

•    Böcek ısırıklarında, kaşıntılarda rahatlatma etkisi vardır.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Uygulanışı 

Barındırdığı mineraller ile saçın ihtiyacı olan nemi geri kazanmasına destek olur; koparak dökülmeleri azalttığı gibi gürleşmesine de katkı sağlar. Saçın hızlı uzaması üzerinde gözle görülür etkiye sahiptir. Hindistan cevizi yağının saça uygulanışı şu şekildedir:

Nemli saça ılıtılmışHindistan cevizi yağı sürülür. Kafa derisinden saç uçlarına kadar yağın emilimi beklenir. Bone ya da streç film takılır. Böylece yağın etkisi tüm deriye nüfuz eder. Bu işlem gece yatarken yapılırsa, sabaha kadar beklemesi daha olumlu sonuç verecektir. Mucizeler yaratan bu formül sayesinde saçlar daha güçlü, daha nemli ve daha sağlıklı bir görünüm kazanacaktır. Hindistan cevizi yağı ile yapılan saç bakımınıhaftada 2 kere uygulamak yeterlidir.

Yorumlar