Diyabet Nedir? Diyabet Çeşitleri Nelerdir?

Diyabet, halk arasında şeker hastalığı adıyla bilinen, vücudun insülin hormonunu yeterli miktarda ve düzenli üretmemesi sonucu oluşan metabolik bir hastalık bir hastalıktır. Diyabetli kişiler ani kan şekeri yükselmeleri yaşayabilirler bu nedenle diyabet kontrol altında tutulmalıdır.
Diyabet Nedir? Diyabet Çeşitleri Nelerdir?
Diyabet hastası kişilerin, böbrek hastalıkları, kalp damar rahatsızlıkları, tansiyon problemleri ve görme kaybı oluşumu gibi ciddi hastalıklara yakalanma şansları oldukça yüksektir. Diyabet, vücudun çalışma sistemini bozarak sağlık problemleri yaşanmasına neden olur.

Diyabet, Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki çeşide ayrılır. Tip 1 diyabet, genellikle çocuk ve ergenlik döneminde bulunan gençlerde görülen diyabet çeşididir. Bu hastaların vücudunda insülin üretimi çok az veya hiç yoktur.

Tip 1 diyabet genetiksel nedenlere bağlı olarak oluşur ve hastalar günlük olarak insülin kullanmak zorundadır. Tip 2 diyabet çeşidi ise, genellikle 40 yaşından sonra yaşın ilerlemesine bağlı ortaya çıkan diyabet türüdür. Aşırı kilo, stresli yaşam gibi dış etmenler diyabet oluşum riskini artırmaktadır.

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Diyabet belirtileri arasında, halsizlik ve geçmeyen yorgunluk hissi, aşırı yemek yeme isteği olmasına rağmen istemsiz kilo kayıpları, görme problemleri yaşanması, cilt yüzeyinde oluşan yaraların geç iyileşmesi, ağızda acılık hissi ve tat alma bozukluğu, aşırı su içme isteği ve sık İdrara çıkma, ağızda kuruluk oluşumu, ayaklarda uyuşma ve kramp oluşumu gibi birçok belirti göstermektedir.

Diyabet Oluşumuna Neden Olan Dış Faktörler ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tip 1 diyabet, genetiksel olarak oluşmaktadır. Tip 2 diyabet oluşumunda ise, genetik faktörler ve dış faktörler neden olmaktadır. Diyabet oluşumuna neden olan dış faktörlerin başında aşırı kilo yer almaktadır, obez olan her hasta diyabet riski taşımaktadır.

İlerleyen yaş ve hareketsiz yaşam biçimine sahip kişiler diyabet riski taşımaktadır. Hamile bayanlarda gebelik sürecinde diyabet görülebilir. Stres, diyabet ve tansiyon hastalıklarının oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Diyabet hastaları stresten uzak bir yaşam yaşamalıdır.

Diyabet hastalığının bir tedavisi bulunmamaktadır, dışarıdan alınan ilaç ve iğneler yardımı ile diyabet kontrol altında tutulabilir. Diyabet hastaları, doktor kontrollerini zamanında ve düzenli yapmalıdır. Doktorun vermiş olduğu ilaçlar düzenli ve uygun dozda kullanılmalıdır.

Yorumlar