Kadınlarda İdrar Kaçırma Hastalık Mıdır?

Kadınlarda idrar kaçırma hastalığı sık görünen bir durumdur. Özellikle belli bir yaşa gelmiş 40 yaş üstü kadınlarda idrar kaçırma ya da idrarını tutamama sık yaşanmaktadır. 40 yaş altı bayanlarda da idrar tutamama hastalığı görünse de ileri yaşlarda idrar tutamam daha çok yaşanmaktadır.
Kadınlarda İdrar Kaçırma Hastalık Mıdır?
İdrar tutamayan kadınlar bu durumdan oldukça rahatsız olmakta ve sosyal hayatta bu hastalıktan dolayı zorluklar yaşamamaktadır. Bu açıdan bu hastalığın bir an önce tedavi edilerek kadınların normal doğal yaşantılarına dönmesi sağlanmalıdır. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen idrar tutamama durumu için gerekli tedavi yöntemleri uzman doktorla birlikte görüşülerek tedaviye bir an önce başlanmalıdır.

Kadınlarda İdrar Tutamama Neden Olur?

Kadınlarda idrar tutamama hastalığı pek çok nedenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

•    Aşırı kilolu olma: Çok fazla kilo alımı idrar tutamamaya neden olabilir. Kilo vererek ve egzersiz yaparak kaslarınızın güçlenmesini sağlayabilir ve idrar kaçırmayı önleyebilirsiniz.

•    Mesane hastalıkları: Mesanede oluşan bir takım hastalıklar idrar kaçırmaya neden olabilir.

•    Çok sayıda doğum yapma: Fazla sayıda doğum yapma rahimi etkileyebilir ve idrar kaçırmaya neden olabilir.

•    Menopoz: Menopoza girmek kadınlarda idrar sorunu yaşamanın en büyük nedenlerinden biridir.
Doktorunuzla görüşerek bu dönemde yapılması gereken tedavi yöntemlerini birlikte uygulayabilirsiniz.

•    Genetik: Ailede genetik olan idrar kaçırma yaşanıyorsa diğer kişilerde de olabilir.

•    Bir takım hastalıklar: Şeker hastalığı gibi bir takım hastalıklar idrar kaçırmaya neden olabilir.

Neler Yapılabilir?

Kadınlarda idrar kaçırma hastalığını önlemek için öncelikle uzman bir doktora gitmelisiniz. İdrar kaçırma sorunu tespit edildiğinde doğru tedavi yöntemi uygulanacak ve daha etkili sonuç alınacaktır. Çok kiloluysanız kilo vermeyi düşünün. Aşırı kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulmaya çalışın. Egzersiz yaparak kaslarınızın güçlenmesini sağlayın.

Çay, kahve gibi sıvıları aşırı bir şekilde tüketmemeye özen gösterin. Şeker hastalığınız varsa şeker seviyenizi kontrol altında tutmak için doktorunuzun önerdiği tedavileri yapın. Bu şekilde tüm bunlara dikkate aldığınızda idrar kaçırma sorununuzdan sağlıklı bir şekilde kurtulmuş olursunuz. En etkili sonuç için doktorunuz ile görüşün. Tüm bunlar sonuç vermiyorsa cerrahi operasyon gerekebilir. Operasyondan sonra idrar kaçırma sorununuz düzelecektir.

Yorumlar